درست کردن اسپرسوی خوب کار دشواری است. برای انجام این کار، به دانه های قهوه خوش طعم، یک دستور دم کردن عالی، و آسیاب و دستگاه اسپرسوی تمیز نیاز است. علاوه بر این به دانستن بهترین روش‌ها برای تهیه اسپرسو نیاز دارید. همانطور که می‌دانید اسپرسو یک روش دم‌آوری قهوه بر پایه فشار است. در این نوشته نکاتی راجع به تهیه یک فنجان اسپرسوی عالی آورده شده‌اند.

تهیه اسپرسوی بی نقص در چند مرحله

برای داشتن یک اسپرسوی با کیفیت و غنی، موارد مهمی را در پایین ذکر کرده‌ایم اما در کنار این موارد، 9 علت آبکی و رقیق شدن قهوه اسپرسو را نیز مطالعه نمایید.

1- فیلتر تصفیه کننده (پرتافیلتر) را تمیز کنید

قبل از ریختن قهوه در فیلتر، از تمیزی آن مطمئن باشید. رطوبت و تفاله قهوه باقی مانده باعث می‌شوند اسپرسوی به دست آمده زیادی قوی باشد و طعم تلخ و خشنی به خود بگیرد.

2- میزان قهوه لازم را به درستی انتخاب کنید

این مرحله نسبتا آسان است. برای استفاده از آسیاب‌ها تنها نیاز به فشردن یک دکمه دارید – آسیاب مقدار از پیش تعیین شده قهوه را آسیاب می‌کند. اگر می‌خواهید باریستایی حرفه ای و متخصص باشید، پیش از قرار دادن قهوه بدست آمده در فیلتر و تمپ کردن آن، آن را وزن کنید. با انجام این کار از استخراج مقدار کافی قهوه مطمئن خواهید شد.

3- قهوه آسیاب شده را در فیلتر قرار دهید و پخش کنید

به احتمال زیاد، آسیاب شما قهوه را به شکل کوه یا هرم در فیلتر قرار می‌دهد. این بدان معناست که توزیع نامساوی قهوه آسیاب شده دارید و در نتیجه بخش هایی از سبد فیلتر قهوه بیشتری نسبت به بخش های دیگر دارند. برای رفع این مشکل، پیش از تمپ کردن قهوه را به طور مساوی در سبد پخش کنید. پخش بد قهوه در سبد ممکن است منجر به تهیه مقدار ناکافی اسپرسو و یا اسپرسوی با کیفیت نامناسب شود. اگر می‌خواهید حرفه ای عمل کنید، ابزارهای ویژه پخش کردن قهوه در سبد نیز وجود دارند. استفاده از این ابزارها روش مناسبی برای بالا بردن ثبات کیفیت اسپرسو است.

4- آب مورد نیاز در تهیه قهوه با کیفیت و سختی مناسب باشد

سختی زیاد آب، طعم و بافت قهوه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مورد آب مناسب برای دم کردن قهوه در مقاله‌اش بیشتر بخوانید.

5- قهوه را به طور ثابت و هموار تمپ کنید

تمپ کردن به معنای فشردن قهوه در فیلتر است. هدف از این کار، حدف حباب‌های هوا از قهوه آسیاب شده است. با قدرت و اندازه‌ای قهوه را تمپ کنید که فشرده شدن آن را حس کنید (به این معنا که به حداکثر مقدار فشرده شدن برسد). برای جلوگیری از تهیه اسپرسو با کیفیت یا مقدار پایین از صاف بودن سطح افقی قهوه فشرده مطمئن شوید.

برای تبدیل شدن به یک باریستای خوب، باید ترکیبی از مهارت مکانیکی و مهارت در سرویس دهی را داشته باشیم. باید بدانید که چگونه وسایل قهوه و خود قهوه را در کنار هم مدیریت کنید، و همچنین برای مشتریان شما به خوبی خدمت کنید.

6- گروپ هد را آب بکشید

قبل از قرار دادن فیلتر در گروپ هد، آن را آب بکشید تا از نبودن قهوه باقی مانده قدیمی در آن مطمئن شوید. این کار، راه راحتی برای تمیز نگه داشتن دستگاه اسپرسوی شماست. آب کشیدن همچنین باعث می‌شود که گروپ هد بهتر داغ شود و در نتیجه مقدار بیشتری قهوه استخراج خواهید کرد.

7- فیلتر تصفیه کننده را در محل قرار دهید و دم کردن را سریعا آغاز کنید

پس از آب کشیدن، فیلتر را به گروپ هد وصل کنید و دم کردن را به سرعت آغاز کنید! در صورت ایجاد وقفه در این بین، ممکن است حرارت گروپ هد، سطح قهوه شما را بسوزاند و تلخی اسپرسو بیش از حد شود.

یک نکته جالب: اگر در مسابقات بین المللی باریستاها دم کردن را فورا آغاز نکنید یک امتیاز از دست خواهید داد!

8- از زمان دم کردن و مقدار اسپرسو آگاه باشید

حال اسپرسو در حال درست شدن است. اگر از یک دستگاه حجمی استفاده می‌کنید، از زمان مورد نیاز دم کردن آگاه باشید. در صورت ندادن زمان کافی (استخراج ناکافی) و یا بیش از حد شدن زمان (استخراج بیش از حد) ممکن است بخواهید یک اسپرسوی جدید تهیه کنید و یا اندازه آسیاب یا مقدار قهوه خود را چک کنید. اگر از یک دستگاه اسپرسوی دستی استفاده می‌کنید، از مقدار اسپرسوی خروجی آگاه باشید، برای مثال اگر سرعت ریختن اسپرسوی شما کمی بیشتر از حالت عادی شود، شما فقط در حال رقیق‌تر کردن اسپرسو و احتمالا در عین حال استخراج بیش از حد هستید.

9- اسپرسو را با یک لبخند سرو کنید

اگر شما این مراحل را دنبال کرده اید و از یک دستور تهیه خوب استفاده کرده اید، به احتمال زیاد حال یک فنجان اسپرسوی خوشمزه دارید. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که باریستاها در مهمان نوازی فعالیت می‌کنند، پس از خدمت خوب به مشتری اطمینان کسب کنید. کمی در مورد قهوه ای که استفاده می‌کنید و طعمی که باید از اسپرسو انتظار داشته باشند با آنها صحبت کنید، و مهمتر از همه، اسپرسو را با یک لبخند سرو کنید – شاید اینگونه روز یک نفر را بسازید!

10- تفاله قهوه را جدا کنید، سبد فیلتر را تمیز کنید و گروپ هد را بشویید

پس از سرو، همه جا را تمیز و مرتب نگاه دارید. سبد فیلتر را با دقت تمیز کنید و قهوه باقی مانده را جدا کنید، گروپ هد را بشویید و سپس پرتافیلتر را دوباره به گروپ هد متصل کنید. در صورت مرتب بودن همه چیز، تهیه اسپرسوی بعدی بسیار اسان تر، سریعتر و دلپذیرتر خواهد بود. و اما تفاله را دور نریزید بلکه از کاربردهای جالب و جذاب تفاله قهوه برای مصارف دیگر بهره ببرید.