بن‌ژو! با فرهنگ قهوه‌نوشی در فرانسه آشنا شوید!

دسته بندی ها : فرهنگ قهوه‌نوشی

تقریبا نوشیدنی‌های خاصی در هر فرهنگ مشخصی جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کنند، مثلا فرانسوی‌ها علاقه زیادی به کافه گردی دارند و خیلی از دیدارهای دوستانه و حتی جلسات کاری شان را پشت میزهای کافه‌های معروف شهرشان برگذار می‌کنند. در میان کشورهای اروپایی، فرانسه یکی از کشورهایی است که کافه‌های جذاب آن حال و هوای شهر را رمانتیک‌تر از قبل می‌کند و مشام عابران پیاده در پیاده روهای شهر را با بوی قهوه پر می‌کند!

اگر قرار است به پاریس سفر کنید یا اگر حتی علاقه‌مند هستید اطلاعات بیشتری در مورد فرهنگ قهوه‌نوشی در فرانسه داشته باشید، حتما در مورد قهوه فرانسوی و فرهنگ قهوه‌نوشی در این کشور مطالعه کنید. شاید دانستن عادات و فرهنگ نوشیدن قهوه در فرانسه در سفرتان به شما کمک کند.

ریشه‌های تاریخی قهوه در فرانسه

برای اولین بار در سال 1644 دانه‌های قهوه توسط یک مسافر در مارسل به عموم مردم فرانسه معرفی شد. سپس کافه پروکوپ (Procope) اولین قهوه‌خانه پاریسی بود که در قرن هفدهم (سال 1686) تاسیس شد. قبل از آن، قهوه در خیابان‌ها و توسط گاریچی‌ها تهیه و سرو می‌شد. البته تاسیس این قهوه‌خانه بیشتر به خاطر جذابیت دکوراسیون داخل آن و اجتماع افرادی که در آنجا وقت می‌گذراندند معروف شده بود. این کافه، در واقع مکانی برای تجمع افرادی بود که در زمینه کارهای هنری فعال بودند و شورشی‌های سیاسی هم در آنجا میتینگ‌های سیاسی شان را برگذار می‌کردند. به همین دلیل کافه پروکوپ به عنوان پایگاه استقامت و انقلاب شناخته می‌شد.

سال 1715 سلطان یمن 60 نوع گیاه قهوه را به لویی چهاردهم معرفی کرد. این گیاه‌ها به جزیره بوربن منتقل شد و با گسترش مصرف قهوه در فرانسه، ابزارهای دم‌آوری آن هم کم‌کم به این کشور معرفی و وارد شدند.

ریشه‌های تاریخی قهوه در فرانسه

برای اولین بار در سال 1644 دانه‌های قهوه توسط یک مسافر به مردم فرانسه معرفی شد.

معرفی انواع قهوه‌های محبوب در فرانسه

قهوه فرانسه: این قهوه با همین نام، در واقع نوعی نوشیدنی قهوه است که به روش فرانسوی درست می‌شود. ابزار فرنچ پرس، در واقع ابزاری است که در سال 1710 برای درست کردن قهوه فرانسه معرفی و استفاده می‌شد. فرنچ کافی یا قهوه فیلتری نام‌های دیگر قهوه فرانسه است. قهوه فرانسوی فرنچ پرس نوعی قهوه دمی ‌است که دارای کافئین کمتری در حجم یکسان اسپرسو است، اما چون قهوه فرانسه در سایز بزرگ‌تری(ماگ یا لیوان) سرو می‌شود، در نتیجه کافئین بیشتری نسبت به یک شات اسپرسو دارد.

علاوه بر قهوه فرنچ پرس، فرانسوی‌ها انواع قهوه دیگری را هم دوست دارند.

قهوه فرانسوی اوله (au Lait) یک رسپی جذاب فرانسوی است که همراه با کروسان‌های پولکی یا شکلات تلخ برای وعده‌های صبحانه یا عصرانه سرو می‌شود. قهوه اوله فرانسوی از ترکیب مقدار مساوی شیر بخارپز و قهوه داغ (اسپرسو پایه) به دست می‌آید تا طعم ملایمی ‌از قهوه را برای قهوه‌نوش‌های فرانسوی یادآور شود.

کافه لونگو (Café Lungo) سبک دیگری از قهوه مورد علاقه فرانسوی‌هاست. لونگو معادل کلمه فارسی بلند است که با ترکیب اسپرسو معمولی و مقدار دو برابر آب درست می‌شود. در تهیه کافه لونگو تمام حجم آب را از درون قهوه رد می‌کنیم تا طعم سبک‌تر اما تلخ‌تری از قهوه به ما بدهد.

کافه ریسترتو (Café Ristretto) برخلاف قهوه فرانسوی لونگو است که یک شات کوتاه از اسپرسو با همان مقدار معمول قهوه اما با نصف میزان آب درست می‌شود تا در نتیجه طعم غلیظ‌تری از قهوه را آماده کند.

این‌ها نمونه‌های معروفی از قهوه‌های محبوب در فرانسه هستند. انواع دیگر قهوه‌های سنتی و محبوب در فرانسه شامل قهوه نوزته Café Noisette؛ کافه اَمریکن Café Américain، کافه کنگو Café Congolais و همچنین کافه دوآکس Café Doux است.

محبوب‌ترین نوشیدنی‌های قهوه که در فرانسه

محبوب‌ترین قهوه‌ها در فرانسه: اسپرسو، اوله، لاته، قهوه فیلتری، کاپوچینو، موکا و آمریکانوست

عادات نوشیدن قهوه در فرانسه

عادات و روش‌های قهوه‌نوشی در فرانسه خیلی هم عجیب نیست! به‌هر‌حال، فرانسه یک کشور اروپایی است!

بیشتر از اینکه فرانسه برای نوع قهوه مشخصی معروف باشد، به فرهنگ “نحوه مصرف قهوه” خاصی معروف است. بنابراین، این که چه چیزی را می‌نوشند خیلی مورد صحبت نیست، بلکه صحبت این است که تجربه قهوه‌نوشی باکیفیتی را داشته باشند.

قهوه فرانسه تا حد زیادی به نشستن روی میز و صندلی‌های کافه در کنار پیاده‌رو، تماشای آدم‌ها و دنیای شلوغ اطراف می‌گذرد، در حالی که شما با آرامش تمام بر روی یک میز و صندلی کلاسیک نشسته‌اید و سعی می‌کنید فارغ از هیاهوی دنیای‌تان، یک فنجان قهوه نوش جان کنید.

وقتی وارد یک کافی شاپ یا قهوه‌خانه فرانسوی شدید، انتظار این را نداشته باشید که با یک منوی بلند بالا همراه با جزئیات زیاد روبرو شوید. اسپرسو به عنوان قهوه پایه در همه منو‌ها وجود دارد و بقیه موارد از نسبت‌های متفاوت ترکیب اسپرسو با شیر، فوم شیر یا آب به دست می‌آید.

اگر قرار است با یک فرد فرانسوی در کافه ملاقات کنید، دقت کنید که آن‌ها علاقه‌ای به عجله کردن هنگام صرف غذا یا قهوه ندارند. شاید گاهی لازم باشد تا سه ساعت هم برای این دیدار وقت صرف کنید.

دقت کنید که از سال 2008 قانون منع استفاده از سیگار در کافی شاپ‌های فرانسوی اعمال شد. بنابراین، تجربه قهوه‌نوشی در فرانسه را با کافی شاپ‌های ایرانی اشتباه نگیرید. احتمالا در فرانسه نمی‌توانید سیگارتان را روشن کنید.

البته خود فرانسوی‌ها بدشان نمی‌آید که همزمان از قهوه و سیگار لذت ببرند، اما اعمال این قانون باعث شد فرهنگ قهوه‌نوشی در این کشور افت کند. به‌طوری که در دو دهه گذشته، قهوه خانه‌های زیادی تعطیل شدند و همزمان با رشد قهوه‌سازهای خانگی، مردم به مصرف قهوه و سیگار خود در خانه‌هایشان روی آورده اند.

بنابراین، اگر به صرف قهوه به منزل یک فرد فرانسوی دعوت شدید، پاکت سیگارتان را با خود همراه ببرید!

نحوه سفارش دادن قهوه در فرانسه

با چند جمله ساده، قهوه دلخواه‌تان در فرانسه سفارش دهید.

چند کافه معروف سرو قهوه سنتی فرانسه در پاریس

اگر به فرانسه سفر کردید و هوس نوشیدن قهوه کردید، حتما به یکی از کافه‌های معروف قهوه فرانسه که در زیر اشاره کردیم سری بزنید:

کافه آنجلینا: یکی از کافه‌های معروف و خوب در نزدیکی لور است که می‌توانید پس از لذت بردن از جاذبه‌های گردشگری لور، در این مکان قهوه بنوشید.

کافه بوبورگ در نزدیگی پامپیدو مرکزی واقع شده است که دارای یک تراس با ویوی جذاب موزه خاصی است.

کافه Café des Arts در نیس کنار میدان ماسینا است که دارای دکوراسیون مدرن و زیبایی است.

کافه de la Rotonde در موناپارناس پاریس قرار دارد که در دهه 1920 پاتوق هنرمندان و نویسندگان هم بوده است.

کافه پکس یا Café de la Paix در میدان اپرا پاریس است و به عنوان نمادی از فرهنگ پاریس هم به شمار می‌رود.

کافه فلور یا Café de Flore در منطقه سن ژرمن دس پره پاریس قرار دارد و همراه با قهوه‌های خوش‌طعم، شیرینی‌های جذابی هم سرو می‌کند.

کافه خانه رز یا La Maison Rose یک فضای زیبا همراه با قهوه و وعده غذایی فراهم می‌کند که بازدیدکنندگان می‌توانند از فرهنگ بومهنی هم لذت ببرند.

البته این‌ها تنها تعدادی از کافه‌های معروف پاریس و شهرهای دیگر فرانسه هستند.

مروری بر برندهای معروف قهوه فرانسوی

برندهای معروف قهوه فرانسوی کم نیستند و همه آن‌ها کیفیت خارق العاده‌ای دارند. مهم‌ترین برند قهوه فرانسوی لاوازا است که در اصل یک قهوه ایتالیایی است اما در فرانسه‌ هم محبوبیت زیادی دارد.

قهوه جاکوبز هم دانه‌های قهوه را از مناطق مختلف جهان جمع‌آوری می‌کند و در فرانسه محبوبیت زیادی دارد.

قهوه ریچارد: این برند هم طعم و عطر خوبی از قهوه فرانسه را به بازار عرضه می‌کند و محبوبیت خوبی دارد.

قهوه فرانسوی مالونگو یک برند قهوه فرانسوی مشهور است که با دستکاری مستقیم دانه‌های قهوه و حمایت از کشاورزان پایدار مانده است.

کارت نواَق هم یک برند قهوه فرانسوی دیگر است که بیش از 45 سال در بازار قهوه فرانسه فعالیت می‌کند.

بنابراین، اگر قصد دارید از فرانسه با خودتان قهوه سوغاتی بیاورید، از برندهای معروف قهوه فرانسوی تهیه کنید تا طعم و عطر قهوه را با خود به خانه برده و لذت آن را در محل زندگی خود ببرید.

و در نهایت

احتمالا اسم قهوه فرانسه را شنیده باشید و با خودتان فکر کنید مگر نوشیدن قهوه در ایران یا فرانسه چه تفاوتی می‌تواند داشته باشد؟ در واقع، آنچه که باعث تفاوت این دو نوشیدنی می‌شود، فرهنگ قهوه‌نوشی در دو کشور است. تفاوت‌های فرهنگی و عادتی آن‌ها باعث می‌شود که فرانسه یک فرهنگ قهوه‌نوشی منحصر‌به‌فردی را به دنیا معرفی کند. اگر قرار است به پاریس سفر کنید یا حتی اگر می‌خواهید دوست فرانسوی‌تان را در همین کشور به صرف قهوه دعوت کنید، بهتر است در مورد فرهنگ قهوه‌نوشی فرانسوی‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

چه چیزی قهوه فرانسوی را متفاوت می کند؟

فرهنگ قهوه فرانسوی با وعده های کوچکتر، اغلب مبتنی بر اسپرسو، مصرف آهسته در حین معاشرت یا تماشای مردم مشخص می شود.

2

آیا آداب خاصی برای نوشیدن قهوه در فرانسه وجود دارد؟

بله، هنجارهایی مثل عدم سفارش قهوه شیری هنگام بعد از ظهر، لذت بردن از یک اسپرسوی کوچک بعد از غذا، و نشستن آرام در کافه ها بدون عجله وجود دارد.

3

فرانسوی ها چه زمانی قهوه می نوشند؟

در حالی که صبح ها محبوب هستند، نوشیدن قهوه به زمان خاصی محدود نمی شود. در طول روز، حتی بعد از غذا گسترش می یابد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بن‌ژو! با فرهنگ قهوه‌نوشی در فرانسه آشنا شوید!”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.