خیلی از ما قهوه را نوشیده و بدون لحظه ای فکر کردن از آن میگذریم، ولی بسیاری حقایق و دانستنی‌های جالب مربوط به فنجان قهوه صبحانه ما وجود دارند. در اینجا به تعدادی از این حقایق پشت صحنه فنجان قهوه شما اشاره میکنیم:

۱: نوشیدن قهوه به سال ۸۰۰ میلادی برمیگردد.

روایت شده که رمه دارهای قرن نهمی متوجه تاثیر کافئین بر روی بزهایشان شدند، به این شکل که بعد از خوردن میوه گیاه قهوه، بزها به شروع به «رقصیدن» می‌کردند! سپس یک راهب محلی از دانه داخل این میوه استفاده کرد و نوشیدنی را تهیه کرد که او را شبها بیدار نگه می‌داشت و اینطور بود که اولین فنجان قهوه متولد شد.

۲: میوه قهوه کاملا خوراکی است.

در گذشته، میوه قهوه را با انواع چربی ترکیب می‌کردند تا یک خوراکی پرانرژی بسازند، و حتی از تفاله اش برای تهیه نوشیدنی مشابه شراب استفاده می‌کردند. کاربردهای تفاله قهوه در زندگی زیاد است و بسیار جالب.

۳: قهوه دو گونه اصلی دارد.

اکثر پرورش‌دهندگان گونه «عربیکا» را پرورش می‌دهند. گونه دیگر، «روبوستا»، طعم تلخ تری دارد و محتوی کافئین بیشتری است.

۴: برزیل بزرگترین تولیدکننده قهوه جهان است.

طبق آمار سازمان بین المللی قهوه، امروزه برزیل سهمی حدود یک سوم از تولید قهوه جهان را دارد، که تقریبا دوبرابر کشور دوم، ویتنام است.

۵: تنها دو ایالت آمریکا تولید قهوه دارند.

قهوه «کُنا»، نوعی قهوه از گونه عربیکا که در اقلیم هاوایی رشد می‌کند، بزرگترین عرضه ایالات متحده به دنیای قهوه است. اخیرا ایالت کالیفورنیا نیز با تاسیس چندین مزرعه بزرگ و فروش محصولات آن‌ها با قیمت های نه چندان پایین، وارد صنعت قهوه شده است.

۶: در زبان ایتالیایی، اسپرسو به معنای «فشار داده شده» است.

این نام اشاره به نحوه تهیه اسپرسو دارد: عبور دادن آب جوش با فشار زیاد از بین دانه های آسیاب شده قهوه. و با اینکه نسبت کافئین به حجم اسپرسو بیشتر از قهوه معمولی است، مقدار کافئین یک فنجان قهوه معادل سه شات اسپرسوست! در این لینک با انواع پودر و دانه قهوه اسپرسو بیشتر آشنا بشید.

۷: گران‌ترین قهوه جهان، در مقیاس کیلوگرم بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد.

یکی از پرتقاضا ترین انواع قهوه از مدفوع زباد نخلی آسیایی (حیوانی شبیه به گربه ها) گرفته میشود. دستگاه گوارشی این حیوان توانایی هضم دانه های قهوه را ندارد، به همین دلیل می توان دانه های استخراج شده نوشیدنی نرم تر و با خاصیت اسیدی کمتری به اسم «کوپی لوواک» تهیه کرد، اما این نوع تهیه مورد انتقاد بسیاری از فعالین حقوق حیوانات است.

۸: افراد زیادی برای ممنوع کردن قهوه تلاش کرده اند.

در ۱۵۱۱ میلادی، رهبران وقت مکه قهوه را دریچه ای برای تفکر افراطی نامیده و آن را ممنوع کردند. بعضی روحانیون ایتالیایی نیز در قرن شانزدهم با «شیطانی» خواندن آن سعی کردند آن را ممنوع کنند، اما چون پاپ کلمنت هفتم عاشق این نوشیدنی بود این ممنوعیت را برداشت. در قرن هجدهم نیز، حکومت سوئد قهوه و لوازم مربوط به قهوه (اعم از فنجان ها و ظروف) را به علت «ارتباط با تمایلات انقلابی» ممنوع کرد.

۹: میتوان با خوردن مقدار زیادی قهوه، اووردوز کرد.

البته جای نگرانی نیست! برای اووردوز کشنده، نیاز به نوشیدن مقداری نزدیک ۳۰ فنجان در مدت زمان بسیار کوتاهی دارید.

۱۰: فنلاند بیشترین مصرف قهوه جهان را دارد.

طبق آمار سازمان جهانی قهوه، افراد بزرگسال در فنلاند به طور میانگین حدود ۱۲.۵ کیلو قهوه مصرف میکنند! این مقدار برای بزرگسالان آمریکایی حدود ۵ کیلوست.

۱۱: قهوه‌نوشان معمولا بیشتر عمر می‌کنند.

تحقیقات نشان داده اند که ارتباط مثبتی بین نوشیدن مقداری حدود سه یا چهار فنجان قهوه در روز، و طول عمر بیشتر وجود دارد. همچنین ثابت شده است که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دو و پارکینسون نیز در قهوه‌نوشان کمتر است.

۱۲: بزرگترین فنجان قهوه پر شده در تاریخ حدود ۲ متر و ۷۵ سانتی متر طول دارد.

این رکورد ۳۴۸۷ گالنی، در سال ۲۰۱۲ به ثبت گینس رسید.

۱۳: جنبش «مهمانی چای بوستون» باعث محبوبیت بیشتر قهوه در آمریکا شد.

در زمان های منتهی به جنگ انقلابی آمریکا، نوشیدن قهوه به جای چای نشان وطن پرستی بود. جنگ داخلی آمریکا نیز محبوبیت این نوشیدنی را بیشتر کرد، چون به افزایش انرژی سربازان کمک می کرد.

۱۴: دی‌کف به معنای بدون کافئین نیست.

در یک فنجان قهوه دی‌کف جوشانده معمولی، حدود ۲ تا ۱۲ میلیگرم کافئین وجود دارد. برای مقایسه، یک فنجان قهوه معمولی حدود ۹۵ تا ۲۰۰ میلیگرم کافئین دارد، و یک قوطی نوشابه حدود ۲۳ تا ۳۵ میلیگرم.

۱۵: واژه «قهوه» از واژه عربی معادل شراب گرفته شده است.

در زبان عربی، «قهوه» ابتدا به معنای شراب بود، اما به دلیل منع نوشیدنی های الکلی در اسلام، این کلمه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی که ما امروزه قهوه می‌نامیم گرفته شد.

۱۶: استارباکس به طور میانگین روزانه دو شعبه جدید باز می‌کند.

چهل و هفت سال پس از افتتاح اولین شعبه استارباکس در سیاتل آمریکا، امروزه می‌توان از حدود ۲۹ هزار مکان متفاوت سفارش قهوه گرفت.

یک خبر خواندنی: ابتکار امسال استارباکس، قهوه با روغن زیتون

۱۷: یک فنجان قهوه سیاه تنها یک کالری دارد.

اضافه کردن شیرین کننده ها، خامه و امثالهم این مقدار را به سرعت بالا می‌برد.‌ یک فرپوچینو سایز بزرگ با جاواچیپ از استارباکس، حدود ۸۸ گرم شکر و ۶۰۰ کالری دارد – بیشتر از یک برگر بیگ‌مک مک‌دونالدز!

۱۸: میتوان ۲۵ هزار نوع مختلف قهوه از دانکن دوناتس سفارش داد.

دانکن هر ساله ۲ میلیون فنجان قهوه به فروش می‌رساند، ‌و این به این معنی است که مشتریان می توانند هر یک از این انواع را ۸۰ هزار بار انتخاب کنند.

۱۹: تفاله قهوه می‌تواند پوست شما را زیباتر کند.

می‌توانید از تفاله های قهوه خود برای ساخت یک اسکراب برای شستن و سایش پوست خود استفاده کنید. تفاله های قهوه لایه بردارهای طبیعی هستند که می‌توانند به راحتی سلول های مرده پوست را برداشته و به پوست شما شفافیت بخشیده و حس تازگی دهند. به نظر می‌رسد کافئین نیز می‌تواند به جریان خون در پوست بهبود ببخشد هرچند داده های تحقیقاتی کافی برای اثبات سودمندی این تاثیر در کالاهای بهداشتی پوستی نیست.