اگر هر روز قهوه می‌نوشید بهتر است بدانید که با این کار به سلامت خود کمک می‌کنید. طبق تحقیقات انجام ‌گرفته، قهوه می‌تواند باعث طولانی شدن عمر شود و از ابتلا به برخی بیماری‌های کشنده چون سرطان پیشگیری کند. پژوهش‌های انجام شده روی ارتباط بین نوشیدن قهوه و ابتلا به سرطان‌های پروستات، کبد، پستان، رحم، دهان و مری نشان می‌دهد مصرف قهوه با ابتلا به این بیماری‌ها ارتباط معکوس دارد. در مقاله فواید قهوه برای سلامتی بدن به شکل کامل شرح داده ایم در این مقاله به شکل اختصاصی به توضیح قهوه در برابر سرطان سینه میپردازیم.

قهوه در برابر سرطان پستان

نتایج خوش‌آیند قهوه‌دوستان حاکی از آن است که نوشیدن قهوه نه‌ تنها احتمال ابتلا به سرطان پستان را بالا نمی‌برد بلکه زنانی که یائسه نشده‌اند و روزانه قهوه می‌نوشند با این کار به‌سلامتی خود کمک کرده و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند.

نتایج تحقیقات انجام شده روی زنان فرانسوی در طول یازده سال نشان می‌دهد که بین ابتلا به سرطان پستان و نوشیدن قهوه هیچ ارتباطی وجود ندارد. این پژوهش گسترده برای رسیدن به این نتیجه بیش از ۶۷ هزار زن را مورد بررسی قرار داده است؛ بااین‌حال این نتیجه برای شیفتگان قهوه و دانشمندان راضی ‌کننده نبوده است و تحقیقات بیشتری انجام‌گرفته تا نشان دهد نه‌تنها قهوه سرطان‌زا نیست بلکه می‌تواند از بروز آن پیشگیری کند.

یک پژوهش گسترده دیگر که در این راستا انجام‌ گرفته است، نشان می‌دهد که اضافه‌کردن دو فنجان قهوه بیشتر به فهرست نوشیدنی‌های روزانه می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پستان را در زنان کاهش دهد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که در زنان آمریکایی و اروپایی برای بهره‌ بردن از اثرات مثبت قهوه جهت پیشگیری از سرطان یک مرز مشخص وجود دارد. به‌ عبارت‌ دیگر واضح است که هیچ‌کس نمی‌تواند با نوشیدن صد فنجان قهوه در روز ریسک ابتلا به سرطان را به صفر برساند. نتایج شگفت‌آور حاکی از آن است که چنین مرز مصرفی در زنان آسیایی مشاهده نشده است که البته محققان آن را با کمتر بودن تعداد تحقیقات انجام شده در آسیا مرتبط می‌دانند.

در بانوانی که دچار یائسگی نشده‌اند مصرف ۴ فنجان قهوه در طول روز ۳۸% ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۶ روی زنانی که دو جهش ژنی مرتبط با سرطان پستان را در DNA خود دارند نشان می‌دهد که مصرف ۴ تا ۶ فنجان قهوه در طول روز، ۲۵ تا ۷۰% احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. البته این نتایج تنها در افرادی ظاهر می‌شود که قهوه نوشیدن برایشان عادتی روزانه است.

یکی دیگر از ژن‌هایی که در ابتلای بانوان به سرطان سینه اثر دارد الل C نامیده می‌شود و تحقیقات روی افراد حامل این ژن نشان می‌دهد زنانی که قهوه می‌نوشند در مقایسه با دیگران ۶۴% کمتر احتمال دارد به این بیماری دچار شوند.

قهوه نوشیدن برای پیشگیری از سرطان رحم

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام‌گرفته است نوشیدن قهوه باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم می‌شود. این تحقیق که بالغ‌بر ۶۷ هزار پرستار را مورد بررسی قرار داده نشان می‌دهد، زنان بین ۳۴ تا ۵۹ سال که در طول روز چهار فنجان یا بیشتر قهوه کافئین‌دار می‌نوشند احتمال ابتلا به سرطان رحم را در خود ۲۵% کاهش می‌دهند.

علی‌رغم نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش دکتر ادوارد ژیوانژی پروفسور تغذیه، معتقد است نتایج حاصل از این پژوهش برای توصیه نوشیدن قهوه به‌منظور کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم به بانوان کافی نیست. هرچند که اگر پیش‌ازاین روزی چهار فنجان قهوه می‌نوشیدید می‌توانید از این بعد همین روند را با عذاب وجدان کمتری ادامه بدهید. دکتر ژیوانژی در مصاحبه با مجله تایم می‌گوید زنان برای اطمینان از اینکه به سرطان رحم دچار نمی‌شوند باید وزن خود را مدیریت کنند، رژیم غذایی متعادل داشته باشند و از انجام ورزش غافل نباشند. چراکه اینها مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند روی سلامتی بدن تاثیر بگذارند و از احتمال دچار شدن به انواع سرطان از جمله سرطان رحم بکاهند.

در نهایت …

خوانندگان آگاه می‌دانند که دوره باور به یک داروی معجزه‌آسا برای پیشگیری از بیماری‌ها به پایان رسیده است و محققان با مطالعات متعدد اثبات کرده‌اند که بسیاری از عواملی که روی سلامتی و طول عمر اثر می‌گذارند از کنترل افراد خارج‌اند. بااین‌حال، همان‌طور که در بالا گفته شد مسیر سلامتی میان‌بری جادویی وجود ندارد و مطمئن‌ترین راه رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن برنامه ورزشی متعادل و همیشگی است. اگر جزء قهوه‌دوست‌ها هستید می‌توانید بدون زیاده‌روی از نوشیدن قهوه در طول روز لذت ببرید و مطمئن باشید که اگر اندازه را رعایت کنید و از چربی و شیرینی اضافه در فنجان خود بپرهیزید به سلامتی خود لطمه نمی‌زنید.