طرز تهیه قهوه دمی با دریپ کافی (قهوه‌ساز فرانسه)

دسته بندی ها : روش‌های دم‌آوری قهوه

مشخصاً قهوه دمی چکه‌ای متفاوت از روش‌های دیگر تهیه قهوه، مانند اسپرسو یا فرانسه‌ (فرنچ پرس) است. این تفاوت در بخشی از فرآیند دم کردن قهوه است. تهیه قهوه دمی چکه‌ای یا دریپ کافی، به سه طریق انجام می‌شود. روش اول، پوراور که آب به آرامی توسط یک قوری مخصوص روی قهوه ریخته می‌شود. روش دوم به وسیله دستگاه قهوه دمی خانگی قطره‌ای یا دریپ کافی میکرها که همه کار را خود دستگاه انجام می‌دهد و عصاره‌گیری بدون دخالت دست انجام می‌شود. روش سوم، محصولاتی مانند “نورسکا” نام دارند که اصطلاحاً قهوه دمی چکه‌ای فوری نامیده می‌شوند. این محصولات، برخلاف قهوه دمی چکه‌ای سنتی، نیازی به دستگاه خاص برای دم کردن ندارند و راحت و سریع آماده مصرف می‌شوند. در این مقاله، قصد داریم طرز دم کردن قهوه با استفاده از قهوه‌ساز برقی دریپ کافی خانگی که به صورت خودکار، زمان، دما و فشار مناسب را برای دم کردن قهوه تنظیم می‌کنند را یاد بگیریم.

برای کار با قهوه‌ساز اتوماتیک به چه چیزهایی نیاز داریم؟

مواد لازم
 • قهوه آسیاشده
 • آب
تجهیزات لازم
 • دستگاه قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک
 • فنجان برای سرو

زمان دم‌آوری

۵ تا ۱۰ دقیقه

سایز آسیاب قهوه

آسیاب متوسط یا درشت

میزان قهوه مورد نیاز

هر فنجان قهوه یک قاشق قهوه

دستورالعمل طرز تهیه

1

آب را به قسمت مشخص شده برای آب در دستگاه اضافه کنید

میزان آب نیز با توجه به تعداد فنجان‌های قهوه متفاوت است. بر روی مخزن آب دستگاه، عددهایی نوشته شده است که نشانگر مقدار آب است. اگر یک فنجان قهوه می‌خواهید، 200 میلی‌لیتر و اگر بیشتر تا جایی که علامت‌گذاری شده آب را افرایش دهید.

2

اضافه کردن فیلتر کاغذی

فیلتر کاغذی را باز کنید و درون مخزن قهوه قرار بدهید.

3

آب گرم اضافه کنید

مقداری آب گرم درون فیلتر بریزید. با این‌کار قهوه ته مزه کاغذ نمی‌گیرد.

4

قهوه آسیاشده را اضافه کنید

دانه‌های قهوه را به داخل قسمت مخصوص قهوه در دستگاه بریزید. مقدار قهوه بستگی به تعداد فنجان‌هایی که می‌خواهید درست کنید دارد. به عنوان یک قاعده کلی، برای هر فنجان قهوه، یک قاشق قهوه کافی است. ترجیحا از پیمانه خود دستگاه استفاده کنید.

 

5

دکمه استارت را بزنید

دکمه روشن را فشار دهید و به دستگاه وقت بدهید تا کار خود را انجام دهد. معمولاً، این فرآیند بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

6

دستگاه را خاموش کنید

بعد از اینکه دستگاه کار خود را تمام کرد و دم‌آوری قهوه انجام شد، دستگاه را خاموش کنید.

7

قوری را بردارید

قوری پر شده را از زیر دستگاه بردارید.

8

عصاره را داخل فنجان بریزید

عصاره به دست آمده از قهوه را داخل فنجان بریزید.

9

مرحله سرو قهوه

قهوه شما آماده‌ست، خوش به کامتان.

ویدئو دم‌آوری قهوه با قهوه‌ساز اتوماتیک

با استفاده از توضیحات بالا و دیدن ویدئوی زیر، می‌توانید با قهوه‌ساز اتوماتیک یک قهوه حرفه‌ای درست کنید.

 

بنابراین، با انتخاب یک دانه قهوه با درجه آسیاب مناسب، اطمینان حاصل خواهید کرد که هر فنجان قهوه‌ی دم‌کرده‌ی شما، تعادل خوبی از طعم و عطر دارد. این امر به شما اجازه می‌دهد تا از یک فنجان قهوه خوشمزه و با عطر واقعی آن لذت ببرید.

و در آخر

قهوه دمی چکه‌ای، بدون شک یکی از شیوه‌های عالی و لذت‌بخش برای تهیه قهوه است. همچنین باوجود قهوه‌ساز قطره‌ای (قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک)، این فرآیند حتی ساده‌تر و راحت‌تر شده است. این دستگاه‌ها امکان آماده‌سازی فنجان قهوه خوشمزه و عطر آگین را با کمترین دردسر و به راحتی در خانه فراهم می‌کنند. اما چیزی که باید در نظر گرفته شود، این است که استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز اتوماتیک فقط بخشی از تجربه است. انتخاب دانه‌های قهوه با درجه آسیاب مناسب، یک عامل مهم در تهیه یک فنجان قهوه است. بنابراین، اگر از یک قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک استفاده می‌کنید، با دقت دانه‌های قهوه خود را آسیاب کنید. نهایتاً، تجربه لذت بخش تهیه و مصرف قهوه، بیش از هر چیز دیگری، به ذائقه شخصی شما بستگی دارد. اگرچه راهنماها و توصیه‌ها بهتربه شما کمک می‌کنند تا از کجا شروع کنید و چه چیزی را امتحان کنید.

منابع مقاله:
برچسب ها:

سوالات متداول

1

آیا می‌توان قهوه آسیاب نشده را در قهوه‌ساز قطره‌ای استفاده کرد؟

خیر، برای استفاده از قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک باید قهوه را قبل از استفاده آسیاب کنید. درجه آسیاب متوسط یا درشت برای قهوه دمی چکه‌ای ایده‌آل است.

2

نحوه تمیز کردن دستگاه قهوه‌ساز قطره‌ای چگونه است؟

برای تمیز کردن دستگاه، ابتدا آن را از برق جدا کنید. سپس، قسمت‌های قابل جدا شدن دستگاه را برداشته و با آب گرم و صابون شستشو دهید. در نهایت، قسمت‌ها را خوب خشک کنید و دستگاه را دوباره مونتاژ کنید. مطمئن شوید که قبل از استفاده مجدد دستگاه، تمام قسمت‌ها کاملاً خشک شده‌اند.

3

آیا قهوه تهیه شده با قهوه‌ساز قطره‌ای، غلظت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر دارد؟

قدرت قهوه بیشتر به نوع و مقدار دانه‌های قهوه، درجه آسیاب و میزان آب مرتبط است تا خود دستگاه. با این حال، یک قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک کمک می‌کند تا برخی از این عوامل را به طور دقیق تنظیم کنید.

4

چه نوع قهوه‌ای مناسب برای قهوه‌ساز برقی است؟

یکی از جذابیت‌های استفاده از یک قهوه‌ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک یا قهوه‌ساز قطره‌ای، این است که شما قادرید با انواع متفاوتی از دانه‌های قهوه آزمایش کنید و طعم‌های متنوع و جدید را کشف کنید. با این حال، برخی از دانه‌های قهوه ممکن است برای این روش دم کردن مناسب‌تر باشند.

انتخاب نوع عربیکا یا روبوستا برای این دستگاه، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد اما، در صورتی که طعم ملایم و سبک‌تری مد نظرتان است، از ترکیب قهوه با درصد بیش‌تری عربیکا استفاده کنید.

5

سایز آسیاب قهوه برای قهوه ساز دمی چکه‌ای اتوماتیک باید چگونه باشد؟

برای یک قهوه‌ساز دریپ کافی، توصیه می‌شود از دانه‌های قهوه با درجه آسیاب متوسط یا درشت استفاده کنید. دلیل آن این است که دم کردن قهوه، در مقایسه با روش‌هایی مانند اسپرسو، فرآیندی آرام‌تر دارد و به آب اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری را برای عبور از دانه‌های قهوه و استخراج طعم و عطر قهوه داشته باشد.

اگر دانه‌های قهوه بیش از حد ریز باشند، آب قادر به عبور از آن‌ها نخواهد بود در نتیجه، قهوه شما خیلی قوی تهیه می‌شود.

از طرف دیگر، اگر دانه‌های قهوه بیش از حد درشت باشند، آب بیش از حد سریع از بین آن‌ها می‌گذرد و قهوه شما خیلی ضعیف و بسیار رقیق خواهد بود. در واقع املاح و طعم از دانه‌ها خارج نمی‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • نگار گرامی 10 فروردین 1403

  درود
  ممنون بابت مطالب جذابی که در مورد روش های دم آوری قهوه گذاشتین

  • بن‌مانو 15 فروردین 1403

   ممنون از نظر مثبتت نگارجان. خوشحالیم که توجه‌تون رو جلب کردیم.

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.