این روزها مصرف قهوه در کشور ما نیز همچون سایر کشورها به سرعت در حال افزایش است و امریکانو در این بین توانسته است محبوبیت خاصی برای خود پیدا کند. چنانچه تا به حال علاقه‌ای به قهوه و نوشیدن آن نداشته‌اید و یا آنگونه که باید با اسامی و انواع نوشیدنی‌ها بر پایه قهوه آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با امریکانو یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها آشنا کنیم.

معرفی قهوه آمریکانو

نوعی نوشیدنی قهوه است که از رقیق کردن یک اسپرسو با آب داغ تهیه می‌شود. طعمی متفاوت از قهوه دم شده سنتی به آن می دهد. قدرت آن با تعداد شات اسپرسو و مقدار آب اضافه شده متفاوت است. “Americano” در ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی به معنای “آمریکایی” است. برخی معتقدند که این اصطلاح در دهه 1970 از ایتالیایی وارد زبان انگلیسی شد. (منبع: ویکی‌پدیا)

اصلیت قهوه آمریکانو

اولین مورد استفاده و تهیه امریکانو مربوط به جنگ جهانی دوم است. در آن زمان سربازهای آمریکایی که در کشور ایتالیا بودند روش تهیه و مزه قهوه‌هایی که مردم ایتالیا استفاده می‌کردند را دوست نداشتند. به همین دلیل داخل اسپرسوهای آن‌ها جهت تغییر عطر و رنگ اسپرسو به سبک ایتالیایی آب داغ می‌ریختند و همین شد که اسپرسوهای درست شده ایتالیایی‌ها طعم قهوه‌های دمی را به خود گرفت و به اسم آمریکانو معروف شد. و این شد که نوشیدنی امریکانو نیز به لیست سایر نوشیدنی‌های بر پایه قهوه افزوده شد.

رشد فرهنگ خوردن قهوه برای بسیاری از افراد قهوه دوست بسیار پرهیجان است. امریکانو یک نوع قهوه بر پایه اسپرسو است که روش تهیه آن هیچ شباهتی به قهوه‌های دمی ندارد. مطمئنا زمانی که به کافه می‌روید و یک امریکانو سفارش می‌دهید متوجه می‌شوید که در کنار آن یک فنجان آب جوش نیز گذاشته شده است. اشخاصی که عطر و مزه شدید قهوه را دوست ندارند می‌توانند آب جوشیده داغ را به اسپرسو خود اضافه نمایند و به این شکل یک امریکانو درست می‌کنند به همین سادگی.

رشد فرهنگ خوردن قهوه برای بسیاری از افراد قهوه دوست بسیار پرهیجان است. امریکانو یک نوع قهوه بر پایه اسپرسو است که روش تهیه آن هیچ شباهتی به قهوه‌های دمی ندارد. مطمئنا زمانی که به کافه می‌روید و یک امریکانو سفارش می‌دهید متوجه می‌شوید که در کنار آن یک فنجان آب داغ جوشیده نیز گذاشته شده است. اشخاصی که عطر و مزه شدید قهوه را دوست ندارند می‌توانند آب جوش را به اسپرسو خود اضافه نمایند و به این شکل یک امریکانو درست می‌کنند به همین سادگی.

قهوه آمریکانو چطور تهیه می‌شود؟

برای تهیه قهوه آمریکانو، مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

  • یک شات اسپرسو را با استفاده از دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات دم کنید.
  • اسپرسو را در یک فنجان بریزید.
  • آب داغ را به نسبت 1:1 به اسپرسو اضافه کنید تا به قدرت دلخواه شما رقیق شود. به عنوان مثال، اگر 1 اونس اسپرسو دارید، 1 اونس آب داغ اضافه کنید.

می توانید مقدار آب را تنظیم کنید تا قدرت Americano خود را سفارشی کنید. توصیه میکنیم با خرید انواع دانه و پودر قهوه اسپرسو از برند بن‌مانو تجربه دلپذیرتری از نوشیدن قهوه آمریکانو لذت ببرید.

چه نوع قهوه‌ای برای تهیه امریکانو بهتر است؟

خرید قهوه و انتخاب نوع قهوه برای تهیه امریکانو بسیار بااهمیت است زیرا عطر و مزه امریکانو وابسته به دانه‌های قهوه‌ای است که برای درست کردن اسپرسو به کار می‌برید. جهت داشتن یک فنجان اسپرسو مرغوب با عطر و طعم استاندارد می‌بایست از قهوه‌های مرغوب و تازه استفاده نمایید. توصیه می‌کنیم از دانه‌های قهوه‌ای استفاده نمایید که با دقت کامل بو داده شده‌اند. و در نتیجه به میزان مناسب و استاندارد نیز آسیاب شده باشند.

در ترکیب کردن اسپرسو و آب نیز محدودیتی وجود ندارد. یعنی اول اینکه اسپرسو باشد سپس آب جوش افزوده شود و یا اگر اول آب باشد و اسپرسو به آن افزوده گردد. هیچ تفاوتی در مزه و عطر آن وجود نخواهد داشت. اما به طور معمول همیشه آب جوش را درون فنجان می‌ریزند و پس از آن اسپرسو را با آب  ترکیب می‌کنند .

قهوه امریکانو چه تفاوتی با قهوه لانگ بلک دارد؟

علاوه بر امریکانو نوشیدنی دیگری به اسم لانگ بلک نیز در لیست نوشیدنی‌ها قرار دارد که بسیار به امریکانو شباهت دارد. ترکیبات به کار رفته در لانگ بلک می‌تواند دلیل استفاده و بحث در رابطه با استفاده آب در امریکانو را به خوبی شرح دهد . نوشیدنی لانگ بلک در کشورهای نیوزلند و همچنین استرالیا بسیار پرمصرف و پرطرفدار است.

بزرگ‌ترین تفاوت در این دو نوشیدنی به طور معمول از لحاظ مزه و رنگ است که مزه بسیار قوی‌تر و از نظر رنگ نیز بسیار پر رنگ‌تر از امریکانو است. که این ویژگی موجب می‌شود آب کمتری برای مخلوط کردن با اسپرسو نیاز باشد. در واقع می‌توان گفت ترکیبات یکی است. اما این میزان آب است که این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند. لازم به ذکر است که در لانگ بلک عطر و طعم اسپرسو همچنان حفظ می‌شود و فقط کمی آب برای رقیق کردن آن ریخته می‌شود. اما در امریکانو کاملا طعم و عطر اسپرسو تغییر می‌کند.

تفاوت قهوه امریکانو با قهوه‌ دمی چیست؟

چنانچه بخواهیم با یک نگاه امریکانو را با قهوه‌های دمی مقایسه کنیم، آن‌ها را بسیار شبیه به یکدیگر می‌بینیم که هر دو شامل ترکیبات قهوه و آب داغ می‌شوند. هر دو یک نوشیدنی کلاسیک هستند اما این روش درست کردن آن‎‌ها است که با یکدیگر تفاوت دارد.