برای بسیاری از دوستداران قهوه هیچ مزه‌ای در دنیا توان رقابت با طعم دلچسب قهوه شیردار را ندارد. با اینکه در گذشته مشتقات قهوه چون لاته، کاپوچینو، اسپرسو کن پانا و بسیاری نمونه‌های دیگر تنها با شیر لبنی تهیه می‌شد، میل به تجربه طعم‌های جدید و محدودیت بسیاری از قهوه‌دوست‌ها در نوشیدن شیر لبنی باعث رشد پرسرعت بازار شیرهای غیر لبنی شده است.

دشوار بودن هضم شیر لبنی برای معده‌های حساس، ملاحظات زیست‌ محیطی و سلامتی در کنار دلایل متعدد دیگر باعث شده است که افراد دنبال گزینه‌های سالم‌تر برای افزودن به فنجان قهوه خود باشد. به همین دلیل است که شیرهای گیاهی همچون شیر سویا، بادام، نارگیل و بسیاری گزینه‌های دیگر راه خود را به فنجان‌های عاشقان قهوه بازکرده‌اند.

با وجود شور و اشتیاق بسیاری این شیرها در دوستداران قهوه ایجاد می‌کنند، تنوع وسیع شیرهای گیاهی انتخاب بهترین گزینه را دشوار کرده است به همین دلیل در این مقاله به بررسی برخی از محبوب‌ترین این شیرها پرداخته شده است.

برای ماجراجویی در دنیای خوش‌عطر و طعم قهوه با شیر غیر لبنی در ادامه با ما همراه باشید.

معیارهای ارزیابی شیرهای غیرلبنی

با اینکه انتخاب بهترین طعم و مزه به سلیقه شخصی بسیار وابسته است اما متخصصان نکته‌سنج دنیای قهوه، تلاش کرده‌اند با تعریف معیارهایی برای درجه‌بندی شیرهای غیر لبنی امکان ارزیابی آنها فراهم کنند. به‌ این‌ ترتیب علاقه‌مندان و دوستداران قهوه‌هایی که با شیرهای غیر لبنی درست می‌شوند می‌توانند تفاوت بین شیرها را عمیق‌تر مطالعه کنند و بهترین گزینه را با توجه‌ به علاقه شخصی خود انتخاب نمایند.

متخصصان قهوه معیارهای ارزیابی شیرهای غیر لبنی را به سه دسته تقسیم کرده‌اند. اولین پرسش که کیفیت شیر را برای باریستاها تعیین می‌کند آن است که چقدر فوم تولید می‌کند؟

برای اندازه‌گیری این معیار شیرهای غیر لبنی مختلف با استفاده از یک دستگاه بخار حرارت دیده‌اند تا مشخص شود هر یک از انواع شیر از گیاهان و برندهای تولیدکننده مختلف چقدر فوم ایجاد می‌کند. معیار دوم به دلمه شدن شیر در قهوه می‌پردازد. برای تشخیص اینکه آیا شیر غیر لبنی در قهوه دلمه می‌شود یا خیر، pH قهوه و شیر با هم مقایسه می‌شود.

در نهایت مهم‌ترین پارامتر برای تشخیص بهترین شیر، طعم و مزه‌ای است که به قهوه می‌دهد. طعم و مزه شیر و هماهنگی آن با قهوه‌ای که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد، بیش از هر چیز دیگر به سلیقه افراد بستگی دارد. فرایند پیداکردن مطلوب‌ترین طعم شیر می‌تواند تجربه‌ای دلچسب از تهیه و امتحان کردن انواع مختلف موجود در بازار است که برای عاشقان قهوه هیجان و لذتی کمتر از شکار ندارد؛ اما برای قهوه‌دوست‌هایی که فرصت و امکان تجربه انواع مختلف شیر غیر لبنی را ندارند می‌توانند با مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی درباره هر یک از آنها پیدا کنند و با آگاهی بیشتر خرید کنند.

شیرنارگیل

شیر بادام

در حال حاضـر پرطرف‌دارترین گزینـه بین شیرهای غیر لبنی در کافه‌ها، شیـر بادام است. علاقـه به این شیر شیـریـن و خوشمزه همچنان در حال رشد است و به یکی از گزینه‌های محبوب عاشقان قهوه تبدیل شده است. شیر بادام هم با شیرینـی افزوده و هم بدون آن در بازار موجـود اسـت عـلاوه بر این امکـان تهیه آن در منزل هم وجـود دارد. باید در نظـر داشت که برای تهیه قهوه شیر بادام شیـریـن شده مناسب‌تر است چون برخی از برندهای شیرین نشده این محصـول در دمای ۶۵ درج دلمه شده یا اصلاً فوم ایجاد نمی‌کنند.

شیربادام‌های شیرین‌نشده عملکرد بسیار بهتری در قهوه دارند؛ اغلب در دمای بالا و در تماس با قهوه دلمه‌ نمی‌شوند. شیربادام شیرین‌شده مزه‌ای آجیلی و بسیار خوشایند دارد. افزودن شکر این طعم آجیلی دلچسب را از دل بادام بیرون می‌کشد و قوامی دوچندان به قهوه می‌بخشد.

شیر بادام

شیر سویا

شیر سویا

دومین شیر گیاهی محبوب برای همنشینی قهوه، شیر سویا است. شیر سویا یکی از گزینه‌های پرطرف‌دار قدیمی است که سابقه مصرفش نسبت به دیگر انواع شیر بیشتر است اما محبوبیت آن بین قهوه‌دوست‌ها رو به کاهش است. بااین‌حال برخی از دوستداران وفادارش همچنان حاضر نیستند به جز شیر سویا هیچ شیر دیگری در کنار قهوه روزانه‌شان مصرف کنند.

انواع مختلف شیر سویا نسبت به حرارت مقاوم‌اند بنابراین هنگام تماس با قهوه دلمه نمی‌شوند. بااین‌حال برخی از انواع شیر سویا هنگام مخلوط شدن با قهوه موقتاً دلمه می‌شوند و قدری زمان می‌برد تا به لطیف شده و به تعادل برسند. دلمه شدن شیر سویا به میزان pH آن بستگی دارد و هر چه شیر اسیدی‌تر باشد، بیشتر امکان دارد که دلمه شود. طرف‌داران پروپاقرص شیر سویا می‌توانند برای پیشگیری از دلمه شدن آن، قهوه‌های را انتخاب کنند که کمتر اسیدی هستند. هرچقدر دانه قهوه مورد استفاده تیره‌برشت‌تر باشد کمتر اسیدی است و در نتیجه هنگام اضافه‌شدن شیر سویا دلمه نمی‌شود.

شیر نارگیل

شیر نارگیل نسبت به دیگر گزینه‌های موجود در این لیست محبوبیت کمتری دارد و از نظر طعم و بافت بسیار متفاوت است. انواع شیر نارگیل در برابر حرارت مقاوم است و هنگام اضافه‌شدن به شیر دلمه نمی‌شود. آنچه شیر نارگیل را از دیگر شیرهای گیاهی محبوب متمایز می‌کند طعم آن است. برخی معتقدند که شیر نارگیل بعد از اضافه‌شدن به قهوه بیش از حد آبکی است و طعم آن در کنار مزه غالب قهوه گم می‌شود. از جذابیت‌های شیر نارگیل که باعث شده است طرف‌داران محبوب و وفادار پیدا کند آن است که نسبت به گزینه‌های گیاهی دیگر خامه‌ای‌تر می‌شود. دوستداران مزه نارگیل با افزودن شیر آن می‌توانند طعم دلپذیر آن را مهمان فنجان قهوه‌شان کنند.

شیرنارگیل

فهرست شیرهای غیر لبنی بسیار طولانی است و مدام در بازار پرطرف‌دارتر می‌شود. دوستداران قهوه تهیه شده با شیر غیر لبنی، طیف گسترده‌ای از طعم و بافت در اختیار دارند که با جستجو در آن مطلوب‌ترین ترکیب را در نوشیدنی دلخواهشان بچشند یا از جستجو در این دنیای وسیع و خوش‌طعم لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید