ویژگی‌های آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز چیست؟

دسته بندی ها : دانشنامه
آب ایده آل برای دستگاه اسپرسوساز چیست

تا حالا چندین بار راجع به انواع قهوه و کیفیت دانه‌های قهوه برای درست کردن یک نوشیدنی اسپرسو خوب صحبت کرده‌ایم، اما شاید خیلی کم به لوازم و تجهیزات قهوه و فاکتورهای دیگری مانند اهمیت آب مناسب برای تهیه قهوه مثلا کیفیت آب در عصاره گیری قهوه در اسپرسوساز اشاره کرده باشیم. آب یکی از مواد تشکیل دهنده نوشیدنی اسپرسو است. کیفیت و نوع آبی که استفاده می‌کنید بر استخراج قهوه و همچنین بر طعم آن تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، اگر می‌خواهید دستگاه اسپرسوساز عمر طولانی‌تری داشته باشد، باید به آبی که برای دم کردن قهوه اضافه می‌کنید، اهمیت بدهید. پس اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که مشخصات آب ایده‌آل برای دستگاه اسپرسوساز چیست، ادامه مطلب را با ما بخوانید.

چرا کیفیت آب در عملکرد اسپرسوساز اهمیت دارد؟

برای اینکه متوجه بشویم چرا کیفیت آب بر طعم قهوه و عملکرد دستگاه اسپرسوساز شما تاثیر می‌گذارد، باید توضیح بدهیم که مانند درست کردن چای، قهوه ساده هم طی یک روند خیساندن در آب دم‌آوری می‌شود. بنابراین، کیفیت آب روی طعم و عطر اسپرسو تاثیر می‌گذارد. ناگفته نماند که آب نامناسب دستگاه اسپرسوساز را نابود می‌کند و قبل از اینکه متوجه شوید، مجبور می‌شوید برای تعمیر یا تعویض دستگاه اسپرسوساز هم هزینه کنید.

دستگاه اسپرسوساز از آبی که در مخزن آن می‌ریزید به عنوان واسطه‌ای برای استخراج طعم دانه‌های قهوه حین فرآیند دم‌آوری استفاده می‌کند. بنابراین، اگر از آب نامناسبی برای این کار استفاده کنید، دستگاه اسپرسو نمی‌تواند به خوبی روغن و مواد معطر را از دانه‌های قهوه استخراج کند و همین باعث می‌شود که طعم و عطر قهوه با طعم و عطر قهوه‌های کافه تفاوت زیادی داشته باشد.

در مورد تاثیر مخرب آب نامناسب بر عملکرد دستگاه اسپرسوساز باید بگوییم که استفاده از آب نامناسب باعث ایجاد رسوبات در سیستم‌های انتقال آب، بسته شدن فیلترهای آب دستگاه و در نتیجه، و افزایش زمان استخراج عطر و طعم قهوه شود. همین موضوع باعث می‌شود که علاوه بر کاهش کیفیت نوشیدنی نهایی، از عمر مفید دستگاه اسپرسو ساز شما هم کم شود. پس پیشنهاد می‌کنیم که موضوع کیفیت آبی که در دستگاه اسپرسوساز استفاده می‌کنید را جدی بگیرید.

علت اهمیت آب مصرفی در قهوه ساز اسپرسو چیست

برای عصاره‌گیری بهتر قهوه در دستگاه اسپرسوساز، استفاده از آب مناسب بسیار با اهمیت است

ترکیبات آب ایده‌آل برای دستگاه اسپرسوساز چیست؟

در رابطه با آب ایده‌آل برای دستگاه‌های اسپرسوساز و محتوای ترکیبات معدنی آب سوالات زیادی پیش می‌آید. آب ایده‌آل برای دستگاه‌های اسپرسوساز باید تمیز، فیلتر شده، با ph خنثی و دارای محتوای معدنی مطلوب باشد. آب شهری که استفاده می‌کنید، ترکیبات معدنی مشخصی مثل پتاسیم، منیزیم و کلیسیم دارد. این ترکیبات معدنی باعث بهبود طعم آب می‌شود و وجود آن برای عصاره‌گیری قهوه لازم است. اما آنچه که باعث ایجاد تغییر در طعم قهوه می‌شود، نسبت مواد معدنی موجود در آب است. برای اینکه یک نوشیدنی اسپرسو خوب داشته باشید، نباید محتوای معدنی آب اسپرسو خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. میزان مواد معدنی موجود در آب باعث سختی یا نرمی‌ آن می‌شود. اگر آب مورد استفاده خیلی نرم باشد ممکن است طعم قهوه سبک بدون کرما را تجربه کنید. در مقابل، چون آب سخت میزان زیادی مواد معدنی دارد، به راحتی باعث رسوب و بسته شدن راه فیلترهای آب دستگاه می‌شود. همین موضوع یکی از مشکلاتی است که باعث خراب شدن طعم قهوه و احتمالا خراب شدن ناگهانی دستگاه اسپرسوساز می‌شود.

میزان سختی مناسب آب برای دم‌آوری اسپرسو چقدر است؟

سختی آب را بر اساس تعداد ذرات به ازای میلیون (PPM)، یا میلی‌گرم به ازای لیتر(mg/L) می‌سنجند. اگر آب دارای سختی 60 میلی‌گرم به ازای لیتر باشد، آب نرم و اگر بیشتر از 180 میلی‌گرم به ازای لیتر باشد، آب سخت محسوب می‌شود. اما آبی که درون دستگاه اسپرسوساز می‌ریزید، باید دارای سختی mg/L 120 باشد تا هم طعم و عطر خوبی از قهوه بدهد و هم باعث ایجاد رسوب در دستگاه نشود.

سختی آب را چطور تست کنیم؟

سختی آب را با استفاده از متر مواد جامد محلول (TDS) یا نوارهای تست سختی آب تست کنید. در واقع با تست آب، مشخص می‌کنید که میزان مواد معدنی آب چقدر است و مطمئن می‌شوید که آبی که در دستگاه اسپرسوساز استفاده می‌کنید در رنج سالمی‌ قرار دارد یا نه. برای تست آب فقط نیاز است آب شهری را درون لیوان بریزید و سپس کیت TDS را درون آن قرار دهید تا میزان سختی آب را به نشان دهد.

فیلتراسیون و نرم شدن (Softening)

اگر آب را تست کردید و متوجه شدید که میزان سختی آب بالاست باید چه کار کنیم؟ برای از بین رفتن باکتری‌ها و آلودگی در آب شهری کلر اضافه می‌کنند و همین باعث سختی آب می‌شود. اگر متوجه سختی بالای آب شدید، بهتر است با فیلتراسیون آب را نرم کنید. دقت کنید که میزان مواد معدنی و کلر موجود در آب در مناطق و فصول مختلف متفاوت است. سیستم‌های فیلتر، ناخالصی‌های آب مانند زنگ زدگی، آلودگی و کلر را از آب حذف می‌کنند و به ایجاد یک آب متعادل برای استفاده در دستگاه اسپرسو ساز کمک می‌کند.

برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز به سیستم فیلتراسیون آب مجهز هستند و به صورت اتوماتیک آب را فیلتر می‌کنند. البته اگر تست آب نشان داد که آب موردنظر خیلی نرم است، باید به آن مواد معدنی اضافه کنید تا مقدار آن به توازن برسد. متعادل کردن میزان سختی آب مورد استفاده در اسپرسو از گرفتگی، رسوب‌گیری و آسیب به دستگاه جلوگیری می‌کند.

رسوب‌گیری

اگر مدتی است که از آب سخت برای دم‌آوری اسپرسو استفاده کرده‌اید و دستگاه‌ رسوب گرفته است، قبل از اینکه دستگاه رسوب بیشتری نگرفته و خراب نشده است، دست به کار شوید. رسوب بیش از حد زمانی رخ می‌دهد که آب مصرفی دارای محتوا مواد معدنی بالایی باشد و راندمان گرمایش دستگاه دچار اختلال شود. در این حالت، مسیرهای آب مسدود و احتمالا به شیرها و آب‌بندی ماشین آسیب وارد می‌شود. برای اینکه گرفتار این مشکلات نشوید، به فکر رسوب‌گیری باشید.

برای این کار، سرکه سفید، اسید سیتریک یا محصول تجاری مخصوص رسوب‌گیری اسپرسو (به شکل پودر، مایع یا قرص) به بهبود عملکرد دستگاه‌ کمک می‌کند. البته، قبل از انتخاب هر کدام از این روش‌ها حتما راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که دستگاه محدودیت خاصی نداشته باشد.

اگر از اسید سیتریک استفاده می‌کنید، آن را در آب مخلوط کنید. اگر از سرکه سفید استفاده می‌کنید، با آب آن را رقیق کنید. سپس مخزن آب را با محلول رسوب‌گیر پر کنید و دستگاه را روشن کنید. (همان‌طور که برای درست کردن قهوه از دستگاه استفاده می‌کنید.) این محلول در فیلترها و مسیرهای آب جریان پیدا می‌کند و رسوبات را از بین می‌برد.

رسوب موجود در آب دستگاه اسپرسوساز، باعث بی کیفیت شدن قهوه میشود

رسوب ایجاد شده در دستگاه اسپرسوساز، باعث بی کیفیت شدن قهوه میشود

راه‌حل‌هایی برای ایجاد آب ایده‌آل

اول بهتر است به این سوال پاسخ دهید که آیا می‌خواهید آب مناسب اسپرسو را به دستگاه لوله کشی کنید یا از مخزن آب استفاده کنید؟ اگر دستگاه شما قابلیت اتصال مستقیم لوله کشی به آب را دارد، حتما به فکر نصب یک فیلتراسیون آب در مسیر آن باشید تا قهوه خوش طعم‌تری داشته باشید و عمر دستگاه را تضمین کنید. برای تهیه آب مناسب در مخزن اسپرسو، باید با استفاده از روش‌های مختلف تصفیه آب، مانند نرم کننده‌های آب، آبی را تهیه کنید که محتوا معدنی متعادلی داشته باشد و نیاز دستگاه را پاسخگو باشد.

استفاده از فیلترهای آب

برای حذف ناخالصی‌ها و بهبود طعم اسپرسو، توصیه می‌شود از فیلترهای آب استفاده کنید. فیلترهای آب همه مواد معدنی را از بین نمی‌برند، بلکه بدون به خطر انداختن عملکرد دستگاه به کاهش رسوب آن کمک می‌کنند. بعضی اسپرسوساز‌ها دارای فیلتراسیون درون ساخت هستند و آب را قبل از استفاده در دستگاه، تصفیه می‌کنند. اگر دستگاه اسپرسوساز دارای فیلتراسیون است، پس باید خیالتان راحت باشد. اما اگر دستگاه اسپرسوساز این امکانات را ندارد، پس بهتر است که به فکر تصفیه آب قبل از استفاده در دستگاه اسپرسوساز خود باشید.

و اما در آخر

تست کیفیت آب شاید در نگاه اول به نظر غیرضروری برسد، اما با اطمینان می‌گوییم که تاثیر زیادی در کیفیت قهوه، سلامت فردی، عملکرد بهتر و طولانی‌تر دستگاه قهوه‌ساز دارد. جالب است بدانید که میزان سختی آب در مناطق و فصول مختلف متفاوت است. بنابراین، آب را به صورت دوره‌ای آزمایش و کنترل کنید تا از عملکرد مطلوب و طول عمر دستگاه اسپرسو مطمئن شوید. این کار نه تنها در کیفیت طعم و عطر قهوه تاثیر دارد، بلکه باعث می‌شود سالیان دراز از دستگاه اسپرسوساز خود استفاده کنید. پس لطفا این کار را جدی بگیرید!

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا از آب معدنی باید در دستگاه اسپرسوساز استفاده کرد؟

بله، از آب معدنی می‌توان در دستگاه اسپرسو ساز استفاده کرد. آب بطری دارای سختی آب و میزان محتویات معدنی مشخصی است، بنابراین، استفاده از آن باعث می‌شود که طعم و عطر قهوه ثابت و باکیفیت باشد. اما قبل از استفاده حتما میزان سختی آن را تست کنید.

2

آیا از آب مقطر یا آب شیرین کن برای تهیه اسپرسو استفاده کنیم؟

اصلا پیشنهاد نمی‌شود که از آب تصفیه شده در آب شیرین کن‌ها و آب مقطر برای دم‌آوری قهوه استفاده کنید. چون مواد معدنی موجود در این آب‌ها حذف شده است و طعم قهوه خوبی را نمی‌دهد. علاوه بر این، به خاطر حذف یون‌های آب، ممکن است عملکرد دستگاه به خطر بیافتد.

3

آیا آب مورد استفاده در دستگاه اسپرسوساز باید جوشیده باشد؟

لزوما خیر! جوشاندن آب نه میزان سختی آب و نه محتوا معدنی آن را تغییر می‌دهد. بنابراین، استفاده از آب جوشیده برای دستگاه اسپرسوساز تاثیر مثبت یا منفی خاصی ندارد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ویژگی‌های آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.