قلب یکی از طرح‌های لاته آرت است که باریستاها عموما با آن شروع به طراحی لاته آرت می‌کنند. قلب یک طرح لاته آرت نسبتا ساده است و با نکات و راهنمایی‌‌های این پست، درست کردن لاته آرت با طرح قلب را به شما آموزش می‌دهیم.

اطمینان از طعم خوب قهوه اسپرسو اولین قدم درست کردن لاته آرت است، چون این طعم و بافت اسپرسو روی درست کردن لاته آرت تاثیر دارد. اسپرسو خوب، بافت نرمی دارد که باعث راحت تر شدن ترکیب شیر می‌شود. این بافت، برای طراحی لاته آرت بسیار مهم است. پیش از هر کاری با خرید قهوه اسپرسو با کیفیت، قدم های مهم اولیه ایجاد یک لاته آرت فوق العاده را بردارید.

درست کردن لاته آرت را با ریختن شیر کمی بالاتر از وسط فنجان شروع کنید. با ریختن به این حالت، شیر پایین تر از اسپرسو فرو رفته و در نتیجه رنگ بندی لاته آرت بهتر می‌شود – شکل طرح قاطع تر شده و دور آن رنگ قهوه ای روشن می‌گیرد. به این مرحله شروع «فنجان قهوه ای» می‌گویند، چون باید رنگ فنجان قهوه ای بماند.

در این مرحله ریختن شیر را قطع نکنید و آن را به طوری بریزید که مایع دائما در حرکت باشد. انجام این کار باعث شکسته شدن کشش سطحی شده و در نتیجه، در مراحل بعدی طرح بهتر پخش می شود. به این کار تا پر شدن نصف فنجان ادامه دهید.

زمانی که نیمی از فنجان پر شد، پارچ شیر را تا حد ممکن به فنجان نزدیک کنید. سپس شروع به ریختن شیر در نقطه وسط فنجان کنید – در این صورت، شیر شروع به درآمدن به شکلی توپ مانند می‌کند.

از ریخته شدن شیر در نقطه وسط فنجان مطمئن شوید، در غیر این صورت طرح قلب شما متقارن نخواهد بود.

هرچقدر بیشتر و سریع تر شیر را در وسط فنجان خالی کنید، «توپ» شما بزرگتر و بزرگتر می‌شود.

به این کار ادامه دهید تا زمانی که فنجان تقریبا پر شود (مشابه عکس زیر). حال وقت ریختن شیر داخل «توپ» و شکل دادن به طرح قلب است.

از تمام فضای فنجان استفاده کنید – با این کار طرح‌های شما شکل بهتری به خود می‌گیرند.

درست کردن طرح قلب

همانطور که بالا گفته شد، ریختن شیر روی «توپ» باعث تشکیل طرح قلب می‌شود. پیشنهاد می‌شود قبل از ریختن شیر روی توپ، حدود نیم تا 1 ثانیه مکث کنید – با انجام این کار شکل «توپ» در مکان خود تثبیت می‌شود و با ریخته شدن شیر رویش حرکت اضافی نخواهد داشت.

ریختن در این مرحله راحت و ساده است، تنها نیاز است که شیر را به طور پیوسته و یکنواختی روی «توپ» بریزید. سرعت را نه کم و نه زیاد نگه دارید، سرعت زیاد باعث می‌شود که طرح قلب بیشتر شبیه گوش خرگوش شود و از طرف دیگر سرعت کم، شکل توپ را به قلب تقسیم نخواهد کرد.

به پر شدن کامل فنجان در انتهای ریختن شیر دقت کنید.

حال لاته آرت طرح قلب ما آماده است!

تعدادی نکات و پیشنهادات برای بهتر کردن لاته آرت:

  • اگر «توپ» روی سطح اسپرسو تشکیل نمی‌شود، به این معناست که پارچ شیر را به اندازه کافی به سطح مایع نزدیک نکرده اید یا سرعت ریختن به اندازه کافی سریع نیست.
  • همیشه نکات ابتدایی لاته آرت را به یاد داشته باشید: کج کردن فنجان برای نزدیک تر شدن پارچ شیر به سطح مایع، و ریختن شیر داخل فنجان با زاویه 90 درجه.
  • اگر چند نوع متفاوت پارچ شیر دارید، برای درست کردن طرح قلب از پارچ با دهانه پهن تر استفاده کنید.