یکی از مهم‌ترین شرایط برای آماده‌ کردن قهوه‌ای خوش‌طعم، استفاده از آب مناسب است. به همین ترتیب اگر تمام دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنید اما قهوه شما همچنان طعم دلخواهتان را ندارد، احتمالاً از آب مناسبی برای تهیه آن استفاده نمی‌کنید. قلیایی یا اسیدی بودن آب و املاح و مواد و معدنی موجود در آن علاوه بر اینکه روی طعم قهوه تأثیر می‌گذارد، ممکن است سلامتی دستگاه و تجهیزات را هم به خطر بیندازد.

سطح PH

PH متغیری است که میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب را نشان می‌دهد. معمولاً این‌طور فرض می‌شود که PH آب خنثی است اما در اغلب موارد این‌طور نیست. مایع خنثی PH ای برابر ۷ دارد؛ PH بیشتر شود، یعنی آب قلیایی‌تر و PH کمتر نشان‌ دهنده اسیدی بودن است.

اگر اهل ترندهای دنیای سلامت باشید، احتمالاً اصطلاح آب قلیایی را شنیده‌اید. این آب PH بالاتر از ۷ دارد و گفته می‌شود علاوه بر افزایش متابولیسم، می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. مزایای آب قلیایی باعث شده است که افراد بسیاری نوشیدن آن را در برنامه روزانه خود قرار دهند و بسیاری از نوشیدنی‌های محبوبشان را با این آب تهیه می‌کنند.

سؤالی که ذهن عاشقان قهوه و دوستداران سلامت را به خود مشغول کرده، آن است که آیا تهیه قهوه با آب قلیایی می‌توان باعث بهره‌گیری از مزایای ضد سرطان آن باشد؟ همان‌طور که پیش‌تر گفته شد میزان PH در تهیه قهوه تأثیر به‌سزایی دارد. هرچقدر PH آب به خنثی نزدیک‌تر باشد، قهوه‌ای تهیه شده احتمالا عطروطعم بهتری خواهد داشت.

مزایای آب قلیایی برای سلامتی

آب قلیایی، آبی است که PH بالاتر از هفت داشته باشد و آن را به‌راحتی می‌توان در خانه با ترکیب مقدار مناسب جوش شیرین با آب آشامیدنی تهیه کرد. در طب سنتی باور بر این است که بسیاری از بیماری‌ها زمانی رخ می‌دهند که میزان اسیدی بودن مایعات افزایش پیدا کند. مصرف نوشیدنی‌های الکلی، قهوه و نمک تنها برخی از دلایلی هستند که می‌توانند باعث اسیدی شدن بدن شوند. یک بدن اسیدی نشانه‌هایی همچون سیستم ایمنی ضعیف، شکم‌درد و سردردهای مداوم دارد.

واضح است که اگر بدنی اسیدی داشته باشیم، مدام دچار بیماری‌های مختلف شویم یا از ترش شدن معده رنج ببریم. با مصرف یک مایع یا خوراکی قلیایی می‌توانیم میزان PH بدن را خنثی کنیم. تهیه آب قلیایی در خانه یکی از روش‌هایی است که ژاپنی‌ها برای غلبه به مشکل اسیدی شدن بدن استفاده می‌کنند. استفاده از آب قلیایی به جز اینکه از بیماری‌های ناشی از اسیدی شدن محیط بدن پیشگیری می‌کند، برای سلامت کبد و کلیه هم مناسب است و برای دفع آب اضافه بدن مورداستفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد.

استفاده از آب قلیایی در تهیه قهوه

اگر اصرار داشته باشید که نوشیدنی دلخواه خود را با آب قلیایی تهیه کنید باید بدانید که قهوه شما دیگر آن طعم و مزه همیشگی را نخواهد داشت. در ضمن آب قلیایی، PH کل فنجان قهوه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌طورکلی قهوه نوشیدنی‌ای است که خاصیت اسیدی دارد. به همین دلیل اگر از آبی با PH خارج از محدوده خنثی برای تهیه آن استفاده شود، اسیدیته کاهش پیدا کرده و در نتیجه عصاره‌گیری به‌خوبی انجام نمی‌شود. پس اگر تصمیم گرفته‌اید از این به بعد قهوه‌هایتان را با این آب درست کنید باید قید کرم خامه‌ای و لذیذ روی قهوه را بزنید.

قهوه تهیه شده با آب قلیایی قدری رقیق‌تر از قهوه درست‌شده با آب خنثی است و میزان PH روی آزاد شدن عصاره‌های آن تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل این قهوه به‌جای طعم‌یادهای آجیلی و میوه‌ای مورد انتظار، عطر و طعمی شبیه گل دارد. آب قلیایی، حتی اگر PH آن در بازه قابل‌قبول برای تهیه قهوه باشد نمی‌تواند در طی فرایند عصاره‌گیری، شیرینی نهفته در دانه‌های قهوه را آزاد کند بنابراین در نهایت آنچه آماده می‌شود ظاهری شبیه به نوشیدنی محبوب شما دارد ولی کیفیت آن اصلاً با ایدئال‌های شما قابل‌مقایسه نیست.

یکی از دلایلی که میلیون‌ها نفر در جهان را شیفته این نوشیدنی دوست‌داشتنی و منحصربه‌فرد کرده است درهم‌پیچیدگی عوامل مختلف تأثیرگذار روی کیفیت و طعم آن است. دانه‌های سیاهی که برای رسیدن به عطروطعم ایدئال در کنار آب، برشته‌کاری و تکنیک مناسب، به بهترین نوشیدنی جهان و در این مورد با تغییر جزئی PH می‌توانند به یک فنجان قهوه داغ نا امیدکننده تبدیل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید