کافه‌ئین؛ نگاهی دوباره به پاتوق قدیمی

در این روزها که بهار آخرین نفس‌هایش را می‌کشد، گالری‌های تهران با برگزاری نمایشگاه‌های متنوع میزبان علاقمندان هنر در روزهای پایانی خرداد ماه هستند. گالری‌گردی در این روزهای تعطیلی، پیشنهاد بن‌مانو برای علاقمندان به هنر است.

نمایشگاه گروهی کافه‌ئین با آثار هنرمندان کامبیز درم‌بخش، بهمن بروجنی، یزدان سعدی، رامین حفیظی، ویدا جیلانچی، پرفورمنس محمود مکتبی با نمایشگاه‌گردانی مهدی دهکردی و اسپانسری بن‌مانو، از 29 اردیبهشت در گالری ثالث برپاست و به‌دلیل استقبال زیاد مخاطبان تا تاریخ 16 خرداد تمدید شده است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشکارسازی و تفسیرپذیری مفاهیم عینی در مورد قهوه، قهوه‌خانه و ارائه تصاویر چند وجهی و متنوع از منظرهای گوناگون با استفاده از ذهنیات متفاوت هنرمندان هنرهای تجسمی، آثارشان و ارائه نوشته‌های کوتاه و همچنین ایجاد فضایی با سطوحی تفکیک شده از واقعیت به تشکیل یک کل بزرگ‌تر می‌انجامد و در نهایت ارائه شمایلی کامل‌تر و شفاف‌تر از یک نوشیدنی تلخ و یک فضای عمومی دیرآشنا به مخاطب نمایشگاه است.

در این نمایشگاه، تابلوها با تکنیک‌های مختلفی مانند رنگ روغن روی بوم، اکرلیک روی مقوا، مواد روی کاغذ دست‌ساز و… قرار دارد. این نقاشی‌ها به منظور ارائه مطلوب مفهوم، مذاکرات و مبادلات فکری با هنرمندانی که به موضوع کافه و قهوه خانه در آثار آن‌ها اشاره شده یا به موضوعات نظری منزل و صنعت فرنگ علاقه‌مند بودند انجام شد و با مخاطبان به اشتراک گذاشته است.

مهدی دهکردی”کیوریتور” درباره نمایشگاه این‌طور می‌گوید:

نام کم‌تر مکانی در سده‌های اخیر به اندازه واژه «کافه» بار صمیمیت و دیرآشنایی را با خود حمل می‌کند. مفاهیم قهوه، قهوه‌خانه و کافه، چه با مصادیق شرقی‌اش همچون قهوه‌خانه‌های به جا مانده از دوران‌های صفوی و قاجار یا نوشیدن قهوه با مراسمی کهن به ویژه در جنوب کشور و چه با اشکال غربی‌تر آن، به‌خصوص با کافه‌های نامدار اوایل دوره پهلوی و البته کافه‌های میانه قرن گذشته، با فضایی ملهم از جو ایدئولوژی‌زده جهان، تا کافه‌های متنوع امروز که مانند تمام دوران‌ها، ویژگی‌های زیست معاصر جوامع انسانی را بازآفرینی می‌کنند، نقشی پررنگ در ادراک جمعی و فهم مشترک ایرانیان و همه مردم دنیا دارند.

تلاش برای بازشناسی و بازنمایی ابعاد گوناگون مفاهیمی این‌چنین درآمیخته با زندگی روزمره، با نمایش آثار نقاشی و تصویرسازی، اجرای پرفورمنس و ارائه مطالبی در حوزه تاریخ و علوم اجتماعی، برای ما چالشی بود در راستای بازنگری در فهم «واژه»‌های آشنا و شناخت لایه‌های نادیده از تصاویری که بسیار دیده شده‌اند؛ چه باک که چنین پویش‌هایی به بخشی از روزمرگی‌های ما بدل شود!

کافه‌ئین برگزار می‌شود در بزرگداشت هزاران نقش از گاه‌های همانند و در عین‌حال ویژه انسان‌ها در کنجی از آن خود شده، همراه با بوی خوش قهوه.

آدرس گالری ثالث

تهران، خیابان کریمخان‌زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸، نشر ثالث

ساعات بازدید از گالری

بازدید هر روزه از ساعت: ۱۰ الی ۲۱، جمعه‌ها از ساعت ۱۶ الی ۲۲
ساعت بازدید روز اختتامیه از ساعت: ۱۰ الی ۱۸

تصاویری از نمایشگاه کافه‌ئین

این رویداد برگزار شده است: حمایت گروه بن‌مانو از 23 امین دوره مسابقات والیبال نشسته