شیرهای گیاهی نا آشنا؛ کشف دنیای جدیدی از طعم و عطر

دنیای شیرهای گیاهی روزبه‌روز در حال وسیع شدن است. هر روز برندهای بیشتری به تنوع محصولات خود اضافه می‌کنند تا بتوانند گوشه‌ای از این بازار رو به رشد را در دست بگیرند. شیر سویا، شیر بادام و شیر نارگیل که تا چند دهه قبل نام‌هایی ناآشنا بودند و مصرف‌کنندگان نمی‌دانستند کجا باید از آنها استفاده کنند، اکنون به سبد خرید خانواده‌ها اضافه شده است و هر روز نام‌های تازه‌ای به این فهرست افزوده می‌شود؛ شیرهای گیاهی که چند سال قبل اصلاً تصور نمی‌کردیم با فنجان قهوه ما در یک ردیف قرار بگیرند.

شیر برنج

نه … منظور میان وعده خوشمزه‌ای که از جوشاندن شیر گاو و برنج تهیه می‌‌شود نیست. شیر برنج، شیری غیر لبنی است که از برنج قهوه‌ای تهیه می‌شود و مزه‌ای شیرین دارد. کالری شیر برنج مقداری از شیر لبنی کمتر است و چربی اشباع‌شده ندارد. در هر لیوان شیر برنج ۰.۷۵ گرم پروتئین وجود دارد که از پروتئین شیر گاو کمتر است. همین موضوع باعث می‌شود فوم دار کردن شیر برنج قدری دشوارتر از شیر لبنی باشد و به تکنیک بهتری نیاز داشته باشد. کربوهیدرات موجود در شیر برنج به سرعت هضم و به گلوکز تبدیل می‌شود به همین دلیل بعد از نوشیدن یک فنجان لاته که با شیر برنج تهیه شده، قند خون بالا می‌رود. هر چند که همین موضوع این شیر را برای زمانی که از گرسنگی در حال ضعف هستید گزینه‌ای بسیار مناسب می‌کند اما نشان می‌دهد که برای افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می‌کنند انتخاب مناسبی نیست.

شیر نخودفرنگی!

جای نگرانی نیست، با اضافه‌کردن شیر نخودفرنگی به لاته، قهوه شما سبز نخواهد شد. این شیر که گاهی شیر پروتئین گیاهی هم نامیده می‌شود از دانه‌های زردرنگ و نصف شده نخودفرنگی تهیه می‌شود. کالری موجود در یک لیوان از این شیر نصف شیر گاو است و تنها ۰.۵ گرم چربی اشباع شده دارد. بااین‌حال مقدار پروتئین موجود در آن نسبت به دیگر شیرهای گیاهی بالاست. این شیر بین افرادی که به حساسیت لاکتوز دچار هستند گزینه بسیار محبوبی به شمار می‌رود چون بافت آن بسیار به شیر گاو نزدیک است و با داشتن مقدار زیاد پروتئین نیاز بدن را برطرف می‌کند. بعد از نوشیدن لاته یا کاپوچینو روزانه که با شیر نخودفرنگی تهیه شده است تا چند ساعت احساس سیری خواهید کرد.

شیر شاهدانه

این شیر ناآشنا یکی از گزینه‌های محبوب برای جایگزینی شیر گاو به شمار می‌رود و از دانه‌های شاهدانه تهیه می‌شود که سرشار از پروتئین گیاهی، چربی‌های مفید و املاح هستند. با اضافه‌کردن شیر شاهدانه به فنجان قهوه خود می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و علاوه بر تجربه طعمی جدید به سلامت قلب و پوست خود هم کمک کنید.

شیر شاهدانه نسبت به شیر گاو رقیق‌تر است و به دلیل کم بودن میزان چربی، به‌اندازه شیر گاو فوم نمی‌دهد و در نتیجه وقتی شیر شاهدانه را به قهوه اضافه می‌کنید ترکیب حاصل از آنچه انتظار دارید رقیق‌تر می‌شود. اگر اهل طعم خامه‌ای فوم باشید هم درست به دلیل کم بودن میزان چربی شیر، در ترکیب قهوه با شیر شاهدانه نمی‌توانید آن را تجربه کنید. بااین‌حال این شیر یک طعم جدید به پالت چشایی شما اضافه می‌کند تا در روزهایی که کالری مصرفی زیادی داشته‌اید همچنان بتوانید بدون عذاب وجدان از نوشیدن یک کاپوچینو سالم و کم‌چرب لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید