یکی از محبوب‌ترین قهوه‌های مصرفی در ایران قهوه فرانسه است. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند صبح خود را با یک لیوان قهوه فرانسه شروع کنند. اما قهوه فرانسه دقیقا چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ و چطور از قهوه‌های دیگر مانند قهوه ترک و اسپرسو متمایز می‌شود؟

قهوه فرانسه چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند وقتی می‌گوییم قهوه فرانسه یا اسپرسو درواقع از دانه‌های قهوه متفاوتی حرف می‌زنیم؛ درحالیکه این نام‌ها نه به دانه‌های قهوه بلکه به شیوه برشته‌کاری، آسیاب و دم‌آوری آنها برمی‌گردد. بگذارید از ابتدای کار و رست کردن دانه‌های قهوه آغاز کنیم. برای تهیه قهوه فرانسه دانه‌های قهوه معمولا به اندازه ملایمی رست یا برشته می‌شوند. البته شما می‌توانید به سلیقه خودتان موقع خرید از فروشنده، قهوه تیره‌برشت یا میان‌برشت درخواست کنید.

بعد از برشته کاری نوبت به آسیاب کردن می‌رسد. مقدار آسیاب قهوه فرانسه به روشی که با آن قهوه درست می‌کنید برمی‌گردد. اگر از دستگاه فرنچ‌پرس استفاده کنید، درجه آسیاب دانه‌ها معمولا درشت‌تر و تقریبا به اندازه دانه‌های شکر است. موقع خرید قهوه می‌توانید به فروشنده بگویید که از فرنچ‌پرس برای تهیه قهوه استفاده می‌کنید یا دستگاه قهوه‌ساز. به این ترتیب قهوه‌ای با درجه آسیاب مناسب تهیه خواهید کرد.

برای دم‌آوری قهوه فرانسه می‌توانید از دستگاه‌های قهوه‌ساز یا فرنچ‌پرس استفاده کنید. البته برخی افراد وقتی از قهوه فرانسه صحبت می‌کنند منظورشان قهوه دمی است و از ابزارهای تهیه قهوه دمی برای دم‌آوری قهوه فرانسه استفاده می‌کنند.

میزان کافئین قهوه فرانسه چقدر است؟

میزان کافئین قهوه‌ای که مصرف می‌کنید تا حد زیادی به روش برشته‌کاری و نوع دانه‌های قهوه بستگی دارد. عربیکا و روبوستا دو دانه مشهور قهوه هستند که در طعم، کیفیت، قیمت و البته مقدار کافئین با یکدیگر متفاوت هستند. قهوه روبوستا کافئین بیشتری نسبت به عربیکا دارد. پودر قهوه‌ای که ما می‌خریم معمولا از ترکیبی از این دو نوع قهوه روبوستا و عربیکاست. اگر از قهوه‌های بسته‌بندی شده خریداری کنید درصد هرکدام از این قهوه‌ها کنار بسته نوشته شده. در صورتی که قهوه باز می‌خرید می‌توانید از فروشنده بخواهید قهوه‌ها را با ترکیب مورد نظر شما آماده کند.

نوع برشته‌کاری قهوه و میزان کافئین

رست قهوه هم به نوعی در میزان کافئین موجود در آن موثر است. هرچه برشته‌کاری قهوه طولانی‌تر بوده باشد رنگ آن تیره‌تر شده، سبک‌تر و حجم آن بیشتر می‌شود. اگر قهوه را بر اساس حجم آن اندازه‌گیری کنید قهوه‌هایی با رست روشن کافئین بیشتری دارند. زیرا قهوه تیره حجم بیشتری دارد. بنابراین در حجم برابر تعداد دانه‌های قهوه با رست روشن بیشتر است به همین دلیل کافئین بیشتری هم دارد. اگر قهوه را بر اساس وزن آن اندازه‌گیری کنید، قهوه تیره کافئین بیشتری دارد. زیرا در یک وزن مساوی تعداد دانه‌های موجود در قهوه تیره بیشتر است.

ارتباط دم‌آوری قهوه و میزان کافئین

در آخر نوع دم کردن قهوه هم در میزان کافئین موجود در آن موثر است. به صورت کلی هرچه قهوه پودر شده به مدت طولانی‌تری در مجاورت آب قرار گیرد، کافئین بیشتری آزاد می‌کند. معمولا یک فنجان قهوه فرانسه نسبت به همان مقدار اسپرسو یا قهوه ترک کافئین کم‌تری دارد. اما بیشتر مردم اسپرسوها را در شات‌های کوچک می‌نوشند. درحالیکه قهوه فرانسه معمولا در ماگ یا لیوان‌های بزرگ‌تر نوشیده می‌شود. پس در نهایت احتمالا کافئینی که از نوشیدن قهوه فرانسه به بدن ما می‌رسد بیشتر خواهد بود.

طعم قهوه فرانسه با قهوه‌های دیگر چه تفاوتی دارد؟

قهوه فرانسه به دلیل نوع دمی که دارد عطر و طعم کمتری نسبت به قهوه اسپرسو دارد. به طور کلی قهوه فرانسه طعمی ملایم و دارد و تلخی و غلظت آن نسبت به قهوه ترک و اسپرسو کم‌تر است.

بسیاری از مردم معتقدند که قهوه‌های فرانسه که با فرنچ پرس درست می‌شوند بهترین طعم را دارند. این افراد معتقدند فیلترهایی که برای درست کردن قهوه‌ها استفاده می‌شوند روغن دانه‌های قهوه را به خود جذب می‌کنند و اتفاقا طعم خوب قهوه را می‌توان در روغن آن حس کرد. فرنچ پرس فیلتر ندارد و ذرات ریز تفاله قهوه را به آن اضافه می‌کند که باعث ایجاد طعمی دلپذیر می‌شود.

طرفدارهای فرنچ پرس همچنین معتقدند از آنجا که در دم کردن قهوه با فرنچ پرس، قهوه در آب خیسانده می‌شود نسبت به قهوه‌هایی که با فیلتر دم می‌شوند طعم و عطر بهتری پیدا می‌کند. در هر صورت انتخاب طعم قهوه امری کاملا سلیقه‌ای است. اگر تاکنون موفق به کشف طعم مورد علاقه خود نشده‌اید، شاید بد نباشد قهوه‌های مختلف با برشته‌کاری، آسیاب و طریقه دم متفاوت را تجربه کنید تا طعم مورد علاقه خود را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید