درخت قهوه، پس از گذشت ۳ تا ۵ سال از زمان کاشت؛ میوه می‌دهد. این درخت، دارای ارتفاعی بلند بین، ۳ تا ۱۰ متر است. برگ‌های سبز، تیره، براق و دارای کشیدگی (طول) ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر و پهنای (عرض) ۶ سانتی‌متر از ویژگی‌های منحصر به فرد این درخت به شمار می‌رود.

هر درخت قهوه تقریبا نیم کیلو محصول می‌دهد. طول عمر این درخت تا ۲۰ سال تخمین زده شده است. ابتدا شکوفه‌های سفیدرنگی که عطری همانند یاس دارند روی درخت می‌نشیند. سپس این شکوفه‌ها به میوه‌ای شبیه گیلاس درمی‌آیند. می‌توان اینگونه گفت که هر ۶ کیلو گیلاس قهوه، یک کیلو قهوه سبز می‌دهد.

برای کشت دانه قهوه، دو روش وجود دارد. در فصولی که بارندگی بیشتر است، دانه‌های قهوه را در خاک می‌کارند. روش دیگری نیز هست، بدین صورت که: دانه را ابتدا در گلخانه پرورش می‌دهند. بعد از گذشت زمان چند ماهه، آن را به محل کشت انتقال می‌دهند.

شاید نزدیک به سه الی ۴ سال زمان نیاز باشد تا گیاه قهوه شکوفه بزند. و انتظار برداشت محصول از درخت قهوه به پایان برسد.

دانه قهوه عربیکا،در ارتفاعات هزار تا دو هزار متری از سطح دریا رشد می‌کند در حالیکه دانه‌های قهوه ربوستا در ارتفاعات کمتر از هزار متر.

درخت قهوه، مانند هر درخت دیگری از آفات و حشرات موذی در امان نیست. به طوری که، بیش از ۹۰۰ گونه حشرات موذی و آفات برای این درخت به ثبت رسیده است. یک سوم از این آمار مختص به حشرات بالدار، یک چهارم از آن بندپایان هستند.