آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه بیرون از خانه یک فنجان قهوه عالی درست کنیم؟ ما دم کردن قهوه در فضای باز و روی آتش را امتحان کردیم و عطر و طعم قهوه بدست آمده بسیار دوست داشتنی بود. در اینجا بهترین نکات در مورد چگونگی تهیه قهوه در فضای باز و روی آتش را نوشته‌ایم.

دنیای قهوه در حال حاضر پر از تجهیزات و ابزارهای مختلف است. اما آیا واقعا می‌توان بدون آن‌ها یک قهوه عالی درست کرد؟ مردم دنیا قرن‌هاست که قهوه درست می‌کنند و تهیه قهوه به روش‌های قدیمی بسیار جذاب است. منظورم رفتن به جنگل و تهیه قهوه روی آتش است!

تهیه قهوه روی آتش در فضای باز، یک رسم قدیمی فنلاندی است و هنوز هم بخشی اساسی از گردش، پیشاهنگی و یه طور کلی حضور در فضای باز در فنلاند است. همچنین شایعات زیادی در مورد بهترین روش دم کردن قهوه وجود دارند. به عنوان مثال، مردم شمال فنلاند گاهی اوقات کتری را پس از جوش آمدن آب می‌چرخانند. بیایید نحوه تهیه قهوه به طور سنتی را بررسی کنیم.

راهنمای گام به گام: چگونه روی شعله آتش قهوه درست کنیم؟

قدم اول: داخل کتری تا کمی بیشتر از نصف آن آب پر کنید.

به یاد داشته باشید که از آب تازه و تمیز استفاده کنید. کتری را تا دمای جوش گرم کنید.
قدم دوم: کتری را از روی شعله بردارید.
قدم سوم: قهوه آسیاب شده نسبتا درشت را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

حدود ۷ گرم قهوه به ازای هر دسی لیتر آب مقدار مناسبی است (تقریبا یک قاشق غذاخوری). پس از مدتی استفاده از این روش، فرد می‌آموزد که مقدار قهوه را با دست اندازه‌گیری کند. برخی می‌گویند دو مشت قهوه به ازای هر کتری نیاز است.
قدم چهارم: کتری را دوباره روی شعله بگذارید و آن را به نقطه جوش نزدیک کنید.

وقتی مخلوط آب و قهوه شروع به قل زدن کرد آن را از روی شعله بردارید. اجازه ندهید که مخلوط جوش بیاید. این کار را یک تا سه بار انجام دهید.
قدم پنجم: از روی شعله بردارید و خوب هم بزنید. بگذارید ۵ دقیقه بماند.

تفاله قهوه در کتری ته نشین می‌شود. (در این مرحله از روش‌های محلی و سنتی بهره می‌گیریم، پایین را ببینید)
نکته: قهوه باید در بهترین حالت در ۷۵ تا ۸۰ درجه باشد. بلافاصله آن را سرو کنید تا بهترین عطر و طعم را داشته باشید.

پیشنهاد میشود بخوانید: نحوه دم کردن قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

مهم است که هنگام تهیه قهوه یا گرم کردن آن، آن را نجوشانید. اگر به طور تصادفی قهوه را بجوشانید، نتیجه قهوه‌ای تلخ خواهد بود. به طور معمول طعم قهوه تهیه شده روی شعله در فضای باز بسیار ملایم و نرم است و علاوه بر این چربی بیشتری دارد – مشخصا چون فیلتر نشده است. طعم و مزه آن بستگی به نوع قهوه استفاده شده نیز دارد. در این روش هم قهوه دارک روست و هم قهوه لایت روست به خوبی کار می‌کنند. من شخصا یک قهوه با رایحه‌های میوه‌ای، مثلا یک قهوه طبیعی از اتیوپی را پیشنهاد می‌کنم. آسیاب کردن درشت بهتر است، زیرا مدت زمان دم کردن طولانی است. تفاله‌های قهوه در کتری باقی می‌مانند (و تا زمانی که قهوه را بنوشید استخراج می‌شوند). پس از نوشیدن قهوه، به یاد داشته باشید که کتری و آسیاب را به خوبی بشویید و پس از شستن، کتری را خشک کنید. با انجام این کار برای گردش بعدی آماده خواهید بود.

در زیر تعدادی از آداب و رسوم معمول قهوه‌سازی سنتی را لیست کرده‌ایم:

  • چرخاندن کتری برای ته نشین شدن سریع‌تر تفاله قهوه
  • سه بار ضربه زدن به کتری پیش از دادن فرصت برای ته‌نشینی
  • زدن به کنار کتری با یک شاخه، چوب یا چاقو
  • اضافه کردن مقداری آب سرد برای حل سریع‌تر قهوه
  • گذاشتن یک شاخه درخت کاج در نازل کتری برای پیشگیری از ورود تفاله قهوه داخل فنجان