در شرایط کنونی جوامع، نوشیدن قهوه در بین مردم رواج پیدا کرده است به خصوص این که بیشتر قرار ملاقات‌ها و گپ‌های دوستانه به نوشیدن قهوه ختم می‌شود. توجه به فواید قهوه نباید شما را از مضرات کافئین موجود در آن غافل کند چرا که مصرف بیش از حد آن ممکن است به سلامت بدن آسیب برساند و باعث وابسته شدن شما به قهوه شود. در ادامه محتوا به بررسی اعتیاد به قهوه می‌پردازیم.

چگونگی تاثیر کافئین بر بدن

هر شخصی ممکن است روزانه برای رفع خستگی‌اش بی صبرانه منتظر نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای باشد. این که قهوه و چای بر رفع خستگی تاثیر گذارند به علت داشتن ماده‌ای به نام کافئین است. کافئین در علم پزشکی یک مواد محرک شناخته می‌شود. زیرا بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. کافئین باعث مسدود شدن سلول‌های عصبی می‌شود و از ترشخ آنوزین در بدن که باعث خواب آلودگی می شود، جلوگیری می‌کند. و باعث ترشح دوپامین که یک محرک هوشیاری است، می‌شود.

این احساس لذت از ترشح دوپامین بدن را به یک حالت انتظار می‌برد و ممکن است باعث اعتیاد به قهوه شود. اما اگر شما میل به نوشیدن قهوه به مقدار زیاد را دارید، باید سعی کنید از قهوه‌های بدون کافئین، موجود در بازار استفاده کنید و ترسی از کافئین نداشته باشید.

در بالا نیز گفته شد که از قهوه به عنوان یک ماده‌ی محرک روانی یاد می‌شود. شما در طول روز بارها و بارها کافئین را از طریق نوشیدن چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و … استفاده می‌کنید. اما به طورکلی از قهوه به عنوان منبع کافئین یاد می‌شود و هنگام مصرف آن باید زیاده‌روی نکنید. چرا که قهوه به سرعت وارد خون می‌شود و بر عملکرد سیستم‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و با تولید دوپامین احساس شادی و رفع خستگی در شما ایجاد می‌کند.

این تاثیر کافئین بدن شما را به حالت انتظار می‌برد و همیشه منتظر کافئین می‌ماند. و باعث اعتیاد شما به آن می‌شود. این داروی روانگردان و محرک برعکس تمام مواد اعتیادآور هیچ گونه نظارتی بر کنترل کردن آن وجود ندارد. ولی می‌توانید برای حفظ سلامتیتان آن را کنار بگذارید و از وابسته شدن بیشتر به آن جلوگیری کنید.

اثرات مصرف بیش از حد کافئین بر بدن

کافئین برای بدن فایده دارد اما اغلب افراد از مقدار کافئینی که در طول روز مصرف می‌کنند، بدون اطلاع هستند و این زمان خطرساز می‌شود. که از علاقه مندان به قهوه باشند و در طول روز تعداد دفعات زیادی قهوه میل کنند، زیرا دانه های قهوه منبع اصلی کافئین هستند. در زیر به برخی از معایب و ضرر های  مصرف کافئین زیاد بر بدن اشاره شده است. این معایب عبارتند از:

اعتیاد آور بودن آن: مصرف بیش از حد کافئین سبب اعتیاد به آن می‌شود و اگر به موقع تشخیص داده نشود، جدا شدن از کافئین بسیار سخت است. و تاثیرات بسیار بدی بر بدن می‌گذارد.

تاثیر بر فشار خون: کافئین باعث بالا رفتن ضربان قلب و در نتیجه افزایش فشار خون می‌شود. این افزایش فشار در افرادی که خود، بیماری زمینه‌ای فشار دارند، می‌تواند تاثیرات بسیار خطرناکی داشته باشد و باعث بروز سکته‌ها شود.

تاثیر بر سلامت استخوان‌ها: پوکی استخوان در دنیای امروز به دلیل کم بودن کلسیم در بدن افراد بسیار شایع شده است. مصرف کافئین زیاد باعث می‌شود که کلسیم بدن دفع شود و به پوکی استخوان منجر شود. پس نتیجه‌گیری می‌شود، افرادی که کمبود کلسیم دارند از مصرف کافئین باید بپرهیزند.

تاثیر کافئین بر قلب: بر اساس تحقیقات صورت گرفته خوردن بیش از حد کافئین موجب بالا رفتن سرعت ضربان قلب می‌شود. و این افزایش برای کسانی که فشار خون بالا دارند خطرناک است.

تاثیر کافئین بر کبد: اگر مصرف قهوه افراطی نشود می‌تواند بر سلامت کبد تاثیر بگذارد. اما اگر به طور بی‌رویه و بیش از حد کافئین به بدن برسد، بر سلامت کبد تاثیر می‌گذارد. زیرا با مصرف کافئین، طی فرایندی در معده یک سم تولید می‌شود و سپس به کبد می‌رسد تا از بدن دفع و پاکسازی شود. اگر مصرف کافئین زیاد شود کبد خود در زمان پاکسازی دچار آسیب می‌شود.

تاثیر کافئین بر مغز: کافئین بر مغز نیز اثر می‌گذارد و باعث بالا رفتن سطح انرژی، هوشیاری و تمرکز می‌شود. البته این‌ها همه به صورت مقطعی و برای مدت کوتاهی است. مصرف بیش از حد کافئین با ترشح آدنوسین همراه است که سبب اختلال در آرامش می‌شود.

تاثیر بر اضطراب و استرس: افرادی که دارای استرس هستند و دچار اضطراب می‌شوند، بهتر است از کافئین استفاده نکنند. چرا که باعث عصبی شدن آن‌ها می‌شود و وضعشان را وخیم‌تر می‌کند.

تاثیر کافئین بر عملکرد معده: معده برای خنثی کردن اسیدهای موجود در کافئین، باید بیشتر فعالیت کند که این بر سلامت معده تاثیر می‌گذارد. و باعث بروز مشکلاتی مثل نفخ، اسهال و … می‌شود.

تاثیر بر خواب: کافئین باعث افزایش انرژی در بدن می‌شود که بی‌خوابی را به همراه دارد. سعی کنید قبل از خواب از مصرف خوراکی‌هایی چون قهوه که کافئین دارند، پرهیز کنید که دچار بی خوابی نشوید.

تاثیر بر سقط جنین: مادر و جنین کاملا به هم وابسته‌اند و جنین از مادر تغذیه می‌کند. در بالا ذکر شد که مصرف کافئین باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. به همین دلیل با مصرف کافئین توسط مادر این ماده از طریق جفت به جنین می‌رسد و ممکن است در اثر مصرف بیش از حد آن به سقط جنین منجر شود.

این موارد بخشی از اثرات مصرف بیش از حد کافئین بر بدن بود. سعی کنید از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید تا دچار گرفتاری‌های ناشی از آن نشوید.

میزان مصرف مناسب کافئین

اول از هر چیزی اگر میل به نوشیدنی‌های کافئین‌داری چون قهوه دارید، می‌توانید از قهوه‌های بدون کافئین، ساشه ۸ شب از دریپ بگ کافی نورسکا استفاده کنید و از خطرات ناشی از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید. اما به طور معمول هر فرد البته بجز کودکان کمتر از شش سال می‌تواند روزانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کند. بدون آن که از عوارض جانبی‌اش نگران باشید. البته لازم به یادآوری است که اگر دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستید، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

علائم نشان‌دهنده اعتیاد به کافئین

اگر برای مصرف کافئین موارد زیر در شما مشاهده شد پس به کافئین اعتیاد پیدا کرده اید. این موارد عبارتند از:

  • اشتیاق و وابستگی برای مصرف آن
  • قرار نهادن آن در برنامه‌های روزانه‌تان
  • حاضر به هزینه کردن برای مصرف آن
  • بالا رفتن میزان مصرفتان نسبت به روزهای گذشته
  • کنار گذاشتن آن برایتان دشوار است.

و علائمی نظیر موارد فوق.

و اما در آخر

علاقه و اشتیاق در بین مردم برای مصرف کافئین بدون در نظر گرفتن عوارض ناشی از آن به یکی از مشکلات جوامع به ویژه در بین جوانان تبدیل شده است.  از آن جایی که هیچ نظارتی برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آن نیست، بهتر است هرکس خود به فکر سلامتی‌اش باشد و از آن دوری کند.  اما ما برای شما یک پیشنهاد عالی داریم که قهوه بدون کافئین مصرف کنید. قهوه بدون کافئین نورسکا تمام فواید قهوه را دارد و شما را از عوارض احتمالی و اعتیاد به قهوه دور خواهد کرد.