کاپوچینو یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین نوشیدنی‌ها در سراسر دنیا است که با یک ترکیب فوق‌العاده از فوم شیر و اسپرسو ساخته می‌شود و همین ترکیب باعث به وجود آمدن یک مزه خاص شده است که توانسته به خوبی در بین افراد با سلیقه‌های مختلف محبوب شود. این نوشیدنی موجب به وجود آمدن بسیاری دیگر از نوشیدنی‌ها بر پایه قهوه و شیر شده است.

تاریخچه کاپوچینو

تاریخچه کاپوچینو مربوط به ۱۸۰۰ سال پیش است. ولی ترکیب و تولید کاپوچینوی سنتی که در ایتالیا شناخته شد مربوط به سال ۱۹۳۰ است. گفتنی است که تولید این نوشیدنی خاص به سال‌های پیش از ساخت دستگاه اسپرسوساز بر می‌گردد و این نشان‌دهنده این موضوع است که برای خوردن یک کاپوچینوی خوشمزه لازم نیست که حتما دستگاه اسپرسوساز داشته باشید. بلکه به سادگی و در خانه بدون هیچ دستگاهی می‌توانید کاپوچینو درست کنید و نوش جان کنید.

بخش‌های اصلی کاپوچینو

در قدم اول می‌بایست بدانید که کاپوچینو از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود. این سه بخش شامل:

۱ . میزان اندازه‌گیری شده از شیر

۲ . قهوه

۳ . فوم شیر

گفتنی است که درست کردن کاپوچینو ایتالیایی کلاسیک مقداری تفاوت دارد و این تفاوت در نحوه قرار دادن فوم شیر بر روی کاپوچینو است. که در روش ایتالیایی فوم شیر را با قهوه کاملا مخلوط می‌کنند. هر چند در روش‌های متفاوت تغییراتی در نحوه درست کردن آن وجود دارد. اما این سه بخش در تمام انواع کاپوچینوها ثابت است.

کاپوچینو

نحوه درست کردن کاپوچینوی کافی‌شاپی در خانه

همانطور که می‌دانید در کافی‌شاپ‌ها برای تهیه انواع قهوه‌ها، کاپوچینو و سایر نوشیدنی‌ها از دستگاه‌های اتوماتیک و ویژه‌ای استفاده می‌کنند. اما همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره کردیم برای تهیه یک کاپوچینو لازم نیست که حتما دستگاه مخصوصی داشته باشید و با روشی ساده‌تر و ارزان‌تر به خوبی می‌توانید در منزل خود بهترین کاپوچینو را درست کنید.

قبل از انجام هر کاری بهتر است ظروفی را برای درست کردن کاپوچینو انتخاب کنید که بتواند چربی‌ها و روغنی که در شیر و قهوه وجود دارد را به خوبی در خود حفظ کند.

  • انتخاب قهوه

پیش از آنکه شروع کنید به درست کردن این نوشیدنی خوشمزه. توصیه می‌کنیم نوع قهوه مورد نیازتان را انتخاب نمایید. همیشه سعی کنید بهترین دانه‌های قهوه را برای این کار در نظر بگیرید و اگر دوست دارید از یک فرد با تجربه‌تر بخواهید که به شما کمک کند تا بهترین قهوه را برای این کار تهیه کنید. افرادی که ما از آن‌ها کمک خواستیم و این روش درست کردن کاپوچینو در خانه را برای ما توضیح دادند، توصیه کردند بیشتر دانه‌هایی را بخریم که رست مدیوم هستند.

ناگفته نماند که انتخاب اندازه دانه‌های قهوه می‌تواند در روش و نحوه دم‌آوری قهوه تاثیرگذار باشد. شما به راحتی می‌توانید با یک آسیاب نامرغوب نیز سایز سابه و نحوه دم‌آوری مختلفی را انجام دهید تا زمانی که بهترین روش را برای درست کردن کاپوچینو خودتان پیدا می‌کنید. شما می‌توانید علاوه بر دانه‌های قهوه از نوع آسیاب شده آن نیز برای تهیه کاپوچینو استفاده کنید. اما دقت کنید که بسیار مرغوب باشد.

کسانی که در منزل هیچ وسیله‌ای برای آسیاب کردن قهوه خود ندارند، بهتر است از همان جایی که قهوه را تهیه می‌کنند، آن را آسیاب کنند و آماده شده به خانه ببرند تا دیگر مشکل آسیاب کردن نداشته باشند. توجه کنید که اگر در منزل دستگاه فرنچ‌پرس دارید و می‌خواهید با آن قهوه را دم کنید لازم نیست دیگر قهوه را آسیاب کنید.

کاپوچینو
  • نوع شیر

سعی کنید تا حد ممکن از شیر طبیعی استفاده کنید. در صورتی که دسترسی نداشتید شیر پرچرب تهیه کنید. زیرا فوم شیر با استفاده از میزان چربی بالای شیر درست می شود. شیر را خیلی داغ نکنید چون که پروتئین‌های داخل آن کاملا از دست می‌رود و باعث می‌شود که فوم شیر ضخامت کافی را نداشته باشد.

دمای استاندارد برای گرم کردن شیر۵۰ الی ۷۰ درجه سانتی‌گراد است. اگر که به شیر طبیعی و شیر پرچرب هم دسترسی نداشتید، می‌توانید شیر سویا و شیر بادام را جایگزین نمایید. زیرا میزان فومی که از این نوع شیر به دست می‌آید بسیار بهتر خواهد بود. برای گرفتن دمای شیر بهتر است از یک دماسنج کمک بگیرید، زیرا دمای شیر نباید کمتر و یا بیشتر از حد مشخصی باشد.

  • درست کردن پف (فوم) شیر

راحت‌ترین روش برای پف دادن شیر و یا فوم شیر گرم کردن شیر در یک ماهیتابه است که باید مرتبا هم زده شود. وقتی که شیر به مرحله‌ای رسید که حباب زد، شعله گاز را خاموش کنید و شیر را مرتب هم بزنید. توجه داشته باشید که با دماسنج دمای شیر را بگیرید که پیش از رسیدن به دمای ۷۰ درجه گاز را خاموش نکرده باشید. آنقدر شیر را هم بزنید تا کاملا پف کند و حالتی سفت مانند به خود بگیرد. به این شکل که به راحتی از قاشق جدا نشود.

چنانچه زمان کمی دارید و دوست دارید زودتر کاپوچینو شما آماده شود می‌توانید از همزن یا مخلوط‌کن هم استفاده کنید تا پف شیرتان به دست آید. اما توجه داشته باشید که در زمان استفاده از مخلوط‌کن دمای شیر پایین باشد. در برخی موارد هم می‌شود از دستگاه فرنچ‌پرس برای ایجاد کف در شیر کمک گرفت. پس از کف کردن کامل شیر نوبت به جدا کردن کف از شیر باقی مانده می‌رسد. برای این کار بهتر است از ظرفی دیگر استفاده کنید و بسیار آرام پف شیر را توسط یک چنگال هم بزنید تا هوایی در پف آن به جا نماند.

  • مرحله آخر

قهوه دم کشیده را در لیوانی که از قبل آماده کرده‌اید بریزید. اما پر نکنید. بهتر است نصف لیوان قهوه باشد، سپس نصف دیگر لیوان را با شیر هم زده یا کف شیر پر نمایید. برای تزیین هم می‌توانید بر روی کف شیر از پودر شکلات، قهوه و یا پودر دارچین با توجه به ذائقه خودتان استفاده کنید.

اکنون کاپوچینوی کافی‌شاپی شما آماده است، نوش جان.

کاپوچینو

نکات مهم در تهیه کاپوچینو کافی‌شاپی

  • دمای کاپوچینو باید ۶۰ الی ۶۵ درجه سانتیگراد باشد.
  • فوم شیر باید کاملا خامه‌ای باشد تا تاثیری بهتر بر مزه و فرم کاپوچینو داشته باشد.
  • لیوان مناسب برای تهیه کاپوچینو جهت کاهش سرعت در سرد شدن آن می بایست بر اساس استانداردهای ملی انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید