فواید چای ماسالا، جادوی سلامتی

دسته بندی ها : سلامتی
چای ماسالا چیست و چه ترکیباتی دارد؟

زمانی که کلمه‌ی چای را می‌شنوید نوشیدنی با ظاهر چای سیاه یا چای سبز در ذهن شما نقش می‌بندد. اما چای ماسالا، یک ترکیب کاملا متفاوت است. چای ماسالا محبوب‌ترین نوشیدنی هند است و همه آن را دوست دارند و شهرت جهانی دارد. طعم آن را این‌گونه می‌توان تصور کرد که ترکیبی از ادویه‌های شیرین، تند، گرم و معطر با شکر، شیر و چای است، این‌طور نیست؟ معجزه چای ماسالا هندی دقیقاً همین است که به طرز شگفت‌انگیزی از طعم‌دهنده‌های، خوشمزه و کاملاً آرامش‌بخش درست شده است. یک فنجان چای ماسالا داغ راهی شگفت‌انگیز برای تسکین حواس و شادابی ذهن شماست.

آشنایی با چای ماسالا

ماسالا به معنای «ادویه» است. بنابراین، چای ماسالا به معنای چای با ادویه است. چای ماسالا، شیر چای دم‌شده با ادویه‌های معطر است. نسخه‌هایی وجود دارد که گیاهان معطر مانند نعناع (پودینا) و تولسی (ریحان مقدس) به آن اضافه می‌شود.

هر خانواده هندی، ممکن است دستورالعمل مخصوص به خود را برای تهیه چای ماسالا داشته باشند. ترکیب ادویه‌ها، مقدار شیر، آب و نوع چای، برای تهیه چای ماسالا یک انتخاب شخصی است و این چیزی است که، طعم چای ماسالا شما را تعیین می‌کند. برخی تصور میکنند که چای ماسالا با چای کرک هندی یکی است، اما واقعیت این است که ویژگی های طعمی چای کرک متفاوت است.

بسیاری از هندی‌ها عاشق نوشیدن چای ماسالا، در تمام طول سال به همراه صبحانه یا میان‌وعده روز هستند. برخی آن را به زمان باران‌های موسمی و زمستان‌های سرد محدود می‌کنند زیرا معتقدند که بدن را گرم نگه می‌دارد و به سینوس‌ها کمک می‌کند.

انواع مختلفی از چای در سرتاسر جهان تهیه می‌شود و هر کدام خواص مخصوص به خود را دارد، بنابراین، تاثیرات متفاوتی روی سلامتی دارند و چای ماسالا نیز از این قضیه مستثنی نیست.

چای ماسالا، شیر چای دم‌شده با ادویه‌های معطر

انتخاب شیر، در ترکیبات چای ماسالا سلیقه‌ای است.

داستان تاریخی چای ماسالا

تاریخ و خاستگاه چای ماسالا را می‌توان صدها سال پیش در یک دربار سلطنتی باستانی ردیابی کرد. قدمت چای ماسالا، متعلق به دوران اشغال هند توسط بریتانیا در قرن نوزدهم است. چای ماسالا در اصل با چای سیاه و انواع ادویه‌ها درست می‌شد و برای درمان بیماری‌های جزئی به صورت گرم یا سرد تهیه و سرو می‌شد.

حتی قبل از این‌که هند توسط مستعمره بریتانیا اشغال شود، هندی‌ها به جوشاندن ادویه‌ها و گیاهان در آب برای دم‌کرده‌های پزشکی عادت داشتند. آن‌ها برای درمان بیماری‌ها و استفاده از سایر فواید گیاهان برای سلامتی از جوشانده‌های مختلف استفاده می‌کردند.

در طول اشغال هند توسط بریتانیا در سال 1858، مستعمره بریتانیا مزارع چای را در آسام هندوستان ساخت و در آن‌جا چای سیاه با کیفیت بالا تولید کرد که به صادرات اولیه تبدیل شد. در اصل، چای در درجه اول یک کالا صادراتی بود و برای اکثر هندی‌ها بسیار گران بود. اما در اوایل دهه 1900، انجمن چای هندی متعلق به بریتانیا شروع به ترویج مصرف چای هندی در هند کرد.

به دلیل هزینه بالای چای سیاه، فروشندگان همچنان از شیر، شکر و ادویه‌جات استفاده می‌کردند تا طعم چای ارزان‌تر و با کیفیت پایین‌تر را بپوشانند. پس از چند سال، شرکت معروف هند شرقی یک روش کاشت چای را ابداع کرد، که به گسترش منطقه عرضه چای کمک کرد و آن را برای مصرف‌کننده معمولی مقرون به صرفه‌تر کرد اما فرآیند افزودن شیر، شکر و ادویه‌های کامل به چای متوقف شد.

با این وجود چای ماسالا در طول دهه 1960 در هند محبوبیت پیدا کرد، زمانی که یک روش مکانیکی تولید چای، چای سیاه را برای عموم مردم مقرون به صرفه‌تر کرده بود. اما از آن زمان، محبوبیت چای ماسالا تا به الان همچنان رو به رشد بوده است.

خاستگاه چای ماسالا در هند است

چای ماسالا به‌ خوش‌طعمی، آرام‌بخش و معطر بودن، در جهان محبوب است.

یک پیشنهاد خواندنی: خواص چای یربا ماته چیست؟

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا که منشا آن هند است، یک نوشیدنی بر پایه چای سیاه است که از دم کردن چای سیاه با ترکیبی از گیاهان معطر و ادویه‌ها تهیه می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده چای ماسالا ساده است، اما ادویه‌های استفاده شده در هر نسخه متفاوت است.

ادویه‌های مورد استفاده در چای ماسالا اصیل در هند عبارتند از:

دارچین فلفل
میخک سیاه زنجبیل
هل سبز

سایر ادویه‌ها در سایر نسخه‌های چای ماسالا استفاده می‌شود. به‌خصوص پس از سال‌ها تکامل و تغییرات مدرن، ادویه‌های متعددی وجود دارد که می‌توان در یک چای ماسالا عالی استفاده کرد. نسبت‌ها را می‌توان به‌سادگی تغییر داد تا مطابق با سلیقه شما باشد.

بسته به سبک و سلیقه شما، انواع چای ماسالا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بادیان بادرنجبویه
دانه فلفل ریحان
جوز هندی رازیانه
گلسرخ آجوین
نعناع

چای ماسالا را می‌توان از ترکیب ادویه های گفته شده تهیه کرد یا از ترکیبات آماده چای ماسالا که توسط کارخانه‌ها و برندهای مختلف تولید می‌شوند استفاده کرد. لازم است بدانید هر برند، از ترکیبات و تناسب متفاوتی از مواد اولیه چای ماسالا پیروی می‌کند.

چای ماسالا چقدر کافئین و ارزش غذایی دارد؟

چای سیاه، که حاوی کافئین است، ماده اصلی همه انواع چای ماسالا است. با این حال، بر خلاف قهوه، سطح کافئین نسبتاً پایینی دارد. به این معنی که پس از مصرف چای ماسالا انرژی خوبی می‌گیرید بدون آن‌که به یک‌باره با افت انرژی مواجه شوید. چای ماسالا میتواند یک نوشیدنی جایگزین قهوه برای دوستانی باشد که به کافئین حساسیت دارند.

کالری کافئین کربوهیدرات پروتئین چربی
105 67-78 12.2 گرم 2.5 گرم 3.7 گرم

ترکیبات چای هندی ماسالا (زنجبیل، هل و ادویه ماسالا که معمولاً 2.3 گرم است) حاوی 67 تا 78 میلی‌گرم کافئین است.

یک فنجان چای ماسالا 105 کالری دارد. از این مقدار کالری، کربوهیدرات‌ 49 کالری را تشکیل می‌دهد، پروتئین  10 کالری را تشکیل می‌دهد و کالری باقی‌مانده برای چربی است که 33 کالری است. یک فنجان چای ماسالا حدود 5 درصد از کل کالری مورد نیاز روزانه یک رژیم استاندارد 2000 کالری را برای بزرگسالان را تامین می‌کند.

 

میزان کافئین چای ماسالا

ترکیبات چای ماسالا، حاوی 67 تا 78 میلی‌گرم کافئین است.

فواید چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا به دلیل طعم و عطر آن در هند بسیار محبوب است. باور عمومی در هند بر این است که یک فنجان چای ماسالا می‌تواند از انواع بیماری‌ها پیشگیری کند و شما را سالم نگه دارد. چای ماسالا ترکیبی از چندین ادویه از جمله هل، زنجبیل، دارچین، فلفل سیاه و دارچین است. هر شخصی که علاقمند به درست کردن چای ترکیبی باشد این را می‌داند که هیچ دو فنجان چای ماسالا یکسان نخواهد بود زیرا نسبت و میزان ترکیبات با یکدیگر متفاوت است. اما همانطور که گفته شد، مواد تشکیل‌دهنده ضروری تقریباً یکسان هستند.

فواید چای ماسالا

طعم و عطر چای ماسالا، متناسب با میزان ترکیبات آن متغیر است.

از مزایای چای ماسالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش التهاب با چای ماسالا

ادویه‌های زیادی در تهیه این نوشیدنی استفاده می‌شود که معمولاً برجسته‌ترین آن زنجبیل است. در نتیجه، چای ماسالا دارای خواص ضد التهابی قوی است. محققان تاثیر مثبت زنجبیل بر بدن انسان را ثابت کرده‌اند. یکی دیگر از مواد مورد استفاده در چای ماسالا میخک است. میخک، به‌عنوان مسکن استفاده می‌شود و خاصیت ضد التهابی دارد.

2- چای ماسالا ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

چای ماسالا از آن‌جایی که حاوی دارچین و میخک است برای سیستم ایمنی بدن مفید است. هنگامی که این دو ترکیب با هم استفاده می‌شود، اثر دارویی یکدیگر را افزایش می‌دهند. نقش این دو ادویه پررنگ شده و خط دفاعی ایجاد می‌کند که اجازه نمی‌دهد عفونت‌ها سیستم ایمنی را تضعیف کنند. با این توضیحات می‌توان استدلال کرد که چای ماسالا دارای خاصیت دارویی است.

3- چای ماسالا در هضم غذا موثر است

مواد به‌کار رفته در چای ماسالا از جمله هل، نوعی ریحان و میخک به فرآیند هضم کمک می‌کند. هنگامی که زنجبیل را به مخلوط اضافه می‌کنید، تأثیر آن حتی عمیق‌تر می‌شود. اثری شاداب‌کننده و آرام‌بخش بر بدن دارد. اگر با هضم غذا مشکل دارید، حتماً چای ماسالا را با هل بنوشید، زیرا تولید بزاق را افزایش می‌دهد.

4- آنتی‌اکسیدان چای ماسالا

چای سیاه ماده اصلی چای ماسالا است و دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی است. استفاده از میخک و هل در این نوشیدنی، به‌طور طبیعی با سطوح بالای کلسترول مبارزه می‌کند. این به نوبه خود باعث کاهش تشکیل پلاک‌هایی می‌شود که منجر به بیمار‌ی‌های قلبی عروقی می‌شوند. ترکیبات موجود در چای ماسالا فشار خون و ضربان قلب را نیز کنترل می‌کند.

5- تاثیر چای ماسالا در جلوگیری از سرطان

تحقیقات در حال رشد نشان داده است که خواص آنتی‌اکسیدانی قوی چای ماسالا می‌تواند از سرطان جلوگیری کند. مطالعات روی دارچین، زنجبیل و هل ثابت می‌کند که این گیاهان می‌توانند از سرطان پیشگیری کنند.

6- چای ماسالا سطح انرژی را افزایش می‌دهد

ماده اصلی همه انواع چای ماسالا، چای سیاه است که حاوی مقادیر زیادی کافئین است. مطالعات نشان داده‌اند که کافئین به طور طبیعی سطح انرژی فرد را افزایش می‌دهد. در حالی که کافئین عوارض جانبی کمی دارد، سایر ادویه‌های موجود در چای ماسالا برای متعادل کردن آن‌ها با هم کار می‌کنند. عطر و طعم قوی چای ماسالا، همراه با میزان قوی کافئین آن، به شما کمک می‌کند تا روز خود را پر انرژی شروع کنید.

7- چای ماسالا فشار خون و نوسانات قلبی کنترل می‌کند

چای ماسالا فشار خون را کنترل می‌کند. چای ماسالا همچنین، به مقابله با مشکلات مربوط به فشار خون کمک می‌کند. اگر نوساناتی در فشار خون خود دارید، چای ماسالا ممکن است راه‌حلی برای شما باشد. این چای اثر گشاد‌کننده بر روی رگ‌های خونی دارد که به درمان مشکلات پزشکی ناشی از فشار خون بالا کمک می‌کند. چای ماسالا به تنظیم گردش خون در بدن نیز کمک می‌کند و در نتیجه از نوسانات سطح فشار خون جلوگیری می‌کند.

چای ماسالا در کاهش سطح کلسترول خون مفید است و در بهبود عملکرد قلب موثر است.

8- چای ماسالا در کاهش درد قاعدگی بانوان موثر است

چای ماسالا، دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهد. یکی از مزایای کم‌تر شناخته‌شده مصرف چای ماسالا، این است که طبیعی‌ترین و موثرترین راه برای مبارزه با گرفتگی عضلات پیش از قاعدگی است. اکثر زنان در طول دوره قاعدگی خود از گرفتگی عضلات رنج می‌برند. خواص ادویه‌هایی در چای ماسالا یا حتی خود چای وجود دارد که اثر آرام‌بخشی بر اعصاب و ماهیچه‌ها دارد. خواص ضد التهابی ادویه‌های مختلف مورد استفاده در چای ماسالا، باعث تسکین درد می‌شود.

9- چای ماسالا سطح قند خون را کاهش می‌دهد و در درمان دیابت موثر است

چای ماسالا، به دلیل داشتن دارچین و زنجبیل برای کنترل قند خون موثر است. به عنوان مثال‌، مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد که دارچین ممکن است مقاومت به انسولین و قند خون ناشتا را ۱۰ تا ۲۹٪ کاهش دهد.

مقاومت به انسولین پایین، استفاده از انسولین را برای کمک و همراهی قند برای جدا شدن از خون و ورود به سلول ها برای بدن آسان می‌کند. در یک مطالعه که اخیراً انجام شده است این‌چنین عمل‌ کرده‌اند که روزانه دو گرم پودر زنجبیل را به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ارائه می‌دهند و نشان می‌دهند که این کار میزان قند خون را تا ۱۲ درصد کاهش می‌دهد. مطالعات گزارش می‌کنند که دوزهای موثر زنجبیل و دارچین از ۱-۶ گرم در روز متغیر است.
فلفل سیاه، ماده دیگری است که در این چای شگفت‌انگیز و پرخاصیت یافت می‌شود و دارای خواص ضد باکتریایی است. علاوه بر این، مطالعات حیوانی گزارش داده‌اند که فلفل سیاه ممکن است سطح آنزیم‌های گوارشی مورد نیاز برای تجزیه مناسب مواد غذایی و پشتیبانی از هضم مطلوب را افزایش دهد. در ادامه، در مورد چای ماسالا در بارداری بیشتر توضیح می‌دهیم.

10- چای ماسالا از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می‌کند

چای ماسالا از سرماخوردگی و گرفتگی بینی جلوگیری می‌کند. خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد باکتریایی چای ماسالا، از سرماخوردگی و گرفتگی بینی جلوگیری می‌کند. میخک و زنجبیل تقویت‌کننده سیستم ایمنی است که به شما کمک می‌کند تا سرفه نکنید. یک لیوان چای ماسالا در روز مطمئناً شما را قوی و عاری از سرماخوردگی می‌کند. اگر چای را گرم بنوشید بهتر اثر می‌کند.

11- نوشیدن چای ماسالا در بارداری بی‌خطر و آرامش‌بخش است

چای ماسالا، یک نوشیدنی گرم و آرامش‌بخش در دوران بارداری است. حتما محتوای چای، گیاهان و ادویه‌های موجود در چای را بررسی کنید که بی‌خطر باشند.

نوشیدن چای ماسالا در دوران بارداری بی‌خطر است، اما فقط در حد اعتدال، زیرا چای ماسالا حاوی کافئین است. در دوران بارداری، نمونه‌های بدون کافئین را انتخاب کنید، اما مواد دیگری نیز در چای ماسالا وجود دارد که باید از وجود آن‌ها آگاه باشید. برخی از ادویه‌های که در چای ماسالا وجود دارد که در دوران بارداری شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همه برندهایی که چای ماسالا تولید می‌کنند، باهم برابر نیستند و از دستورالعمل‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

 پیشنهاد می‌شود بخوانید: آیا مصرف قهوه در بارداری خطرناک است؟

چای ماسالا، معمولا با چای سیاه که حاوی کافئین است تهیه می‌شود. سازمان بارداری آمریکا پیشنهاد می‌کند تا حد امکان از مصرف کافئین در دوران بارداری و شیردهی خودداری شود. دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی همچنین می‌گوید که زنان باردار باید سعی کنند مصرف کافئین را به حدود 200 تا 300 میلی گرم در روز محدود کنند. بنابراین، می‌توانید روزانه 2 فنجان چای ماسالا بنوشید و کمتر از حد مجاز کافئین مصرف کنید.

با این حال، با توجه به اثرات نامطلوب اثبات شده کافئین بر جنین از نظر کمبود وزن هنگام تولد، اگر کافئین اضافی در جای دیگری در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید، مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا شکلات، باید احتیاط کنید. رایج ترین گیاهانی که برای طعم دادن به چای ماسالا استفاده می‌شود، دارچین، هل، میخک، گشنیز، زنجبیل، دانه رازیانه، بادیان ستاره‌ای و گاهی کمی فلفل و نمک است. هیچ یک از این گیاهان در لیست گیاهانی که در دوران بارداری باید از آن‌ها اجتناب کرد وجود ندارد، و حتی زنجبیل مفید است زیرا می‌تواند به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

خواص جادویی ادویه های چای ماسالا

خواص جادویی ادویه‌های چای ماسالا در یک نگاه

عوارض جانبی چای ماسالا

در حالی که چای ماسالا به دلیل فواید بی‌شمارش شناخته شده است، مانند همه مواد غذایی، باید در حد اعتدال مصرف شود. در صورتی‌که مصرف چای ماسالا از تعادل خارج شود، عوارض زیر را به‌دنبال دارد:

محتوا کافئین: چای ماسالا به طور معمول حاوی چای سیاه است که به طور طبیعی حاوی کافئین است. مصرف بیش از حد کافئین منجر به عوارض جانبی مانند بی‌قراری، بی‌خوابی، افزایش ضربان قلب، اضطراب و ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

احتمال وابستگی یا اعتیاد: مصرف منظم چای ماسالا با محتوا کافئین‌دار آن منجر به وابستگی و اعتیاد می‌شود و قطع ناگهانی آن ممکن است منجر به علائم ترک مانند سردرد، تحریک پذیری یا خستگی شود.

تداخل با برخی داروها: چای ماسالا ممکن است با برخی داروها یا شرایط سلامتی تداخل داشته باشد. اگر نگرانی خاصی در رابطه با تعاملات احتمالی دارید، توصیه می شود با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

امکان بروز حساسیت: چای ماسالا حاوی ادویه و شیر است که می‌تواند آلرژی بالقوه باشد. افراد مبتلا به آلرژی شناخته شده به این مواد، ممکن است واکنش‌های نامطلوبی را تجربه کنند.

ایجاد مشکلاتی برای دندان: چای ماسالا، اغلب حاوی قند یا شیرین کننده‌هایی است که مصرف بیش از حد آن‌ها منجر به مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان یا حفره شود.

کم آبی احتمالی: اثر دیورتیک کافئین موجود در چای ماسالا، اگر با مصرف مایعات کافی متعادل نشود، ممکن است منجر به افزایش تولید ادرار و کم آبی احتمالی شود.

حساسیت به ادویه جات: برخی از افراد ممکن است نسبت به برخی ادویه‌های مورد استفاده در چای ماسالا حساسیت یا عدم تحمل داشته باشند که منجر به ناراحتی یا تحریک گوارشی می‌شود.

اما در یک جمع‌بندی باید گفت که چای ماسالا یک محرک سالم و طبیعی است که در صورت استفاده متعادل و به اندازه، عوارض جدی ندارد. بنابراین، در صورت عدم حساسیت به هرگونه ادویه، به‌راحتی آن را نوش جان کنید. حتما برای طرز تهیه چای ماسالای خانگی این مقاله را بخوانید و از چایی دست‌پخت خودتان لذت ببرید.

عوارض جانبی چای ماسالا

چای ماسالا، مانند هر ماده غذایی دیگری داری خواص و مضراتی است. اما در صورت مصرف متعادل، عوارض جانبی جدی ندارد.

پیشنهاد بن‌مانو

احتمالا شما اسم چای ماسالا را قبلا نوشیده‌اید و یا علاقه‌مند هستید که این نوشیدنی معطر با خاصیت را امتحان کنید. همانطور که متوجه شدید چای ماسالا، ترکیبی از چند ادویه سودمند است که هریک خواص معجزه آسای خود را در این چای قرار می‌دهد. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، تازگی و کیفیت این ادویه هاست. در بازار چای ماسالا به شکل ساشه‌های آماده یا به شکل پودر و در بسته‌بندی یافت می‌شود که هر دو مدل در محصولات بن‌مانو تولید شده است. بن‌مانو، با سابقه طولانی در شناخت ادویه، چای ماسالای با کیفیتی تولید کرده و ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید چای ماسالا از طریق سایت یا فروشگاه‌های معتبر در سرتاسر کشور اقدام کنید و نظرتان را برای ما کامنت کنید. خوشحال می‌شویم که بن‌مانو را در ارائه بهتر محصولات یاری کنید.

و کلام آخر

چای ماسالا یکی از معروف‌ترین و پرخاصیت‌ترین نوشیدنی‌های گرم بر پایه چای سیاه است که شهرت آن از هندوستان به کل دنیا رسیده و محبوبیت زیادی پیدا کرده است. چیزی که چای ماسالا را از دیگر انواع چای متمایز می‌کند وجود ادویه‌های گرم و پرخاصیت در این چای است. امروزه بسته‌بندی‌های آماده چای ماسالا در هر فروشگاه و برندی وجود دارد که بسیار با کیفیت هستند و امکان لذت و بهرمندی از این چای خوش‌طعم و پرخاصیت را برای همه فراهم کرده‌اند. اگر دنبال یک نوشیدنی متعادل با طعم جدید هستید چای ماسالا بهترین انتخاب است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا چای ماسالا، کافئین‌ دارد؟

بله، چای ماسالا حاوی کافئین است زیرا از چای سیاه به عنوان پایه تهیه می‌شود اما میزان آن از قهوه کمتر است. با این حال، کافئین ممکن است بسته به نوع چای سیاه استفاده شده و زمان دم‌آوری متفاوت باشد.

2

از کجا می‌توانم چای ماسالا معتبر بخرم؟

چای ماسالا اصیل را می‌توان از سوپرمارکت‌های معتبر، خرده فروشی‌های چای، از فروشگاه‌های آنلاین که در زمینه چای هندی تخصص دارند، خریداری کرد. اطمینان حاصل کنید که تامین کننده مواد اولیه با کیفیت بالا تهیه می‌کند و به دلیل ارائه ترکیبات چای ماسالا اصیل شهرت دارد. همچنین میتوانید به فروشگاه اینترنتی خرید محصولات قهوه و نوشیدنی بن‌مانو نیز مراجعه کنید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فواید چای ماسالا، جادوی سلامتی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.