عربیکا و ربوستا دو گونه از قهوه هستند که هرکدام دارای خصایص و ویژگی‌های متعددی هستند که آشنایی با هریک از آن‌های خالی از لطف نیست.

دان قهوه عربیکا، نسبت به دان قهوه ربوستا، دارای کافئین کمتری است. به علت اسیدیته بالایی که این گونه از قهوه دارد، طعم ترشی در آن حس می‌شود. پس می‌توان اینگونه برداشت کرد که تلخی به مراتب کمتری نسبت به ربوستا دارد.

شکل ظاهری دان قهوه عربیکا نسبت به قهوه ربوستا، شکل بیضی‌مانند دارد. درحالیکه ربوستا، ظاهری گرد دارد.

تفاوت‌های دیگری نیز بین این دو گونه قهوه وجود دارد که با توجه به شرایط رشد هریک، ویژگی‌های متمایزی نسبت به هم دارند. در این مقاله سعی شده است تا در رابطه با شرایط رشد گونه قهوه عربیکا کمی صحبت شود.

درختچه‌ی قهوه عربیکا بسیار ظریف می‌باشد. ریشه‌ی آن نسبت به سطح زمین عمودی و ایستاده است. میزان حرارت مناسب برای رشد درختچه قهوه عربیکا، دمای بین ۱۵تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد و  ارتفاع آن از سطح دریا باید بین ۹۰۰تا ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا باشد.

زمان مناسب گل دادن این درخت، یک فصل شدید بارانی توصیف شده است. این درحالی است که بعد از گل دادن، نباید باران ببارد. تا بعد از ۷ الی ۹ ماه، گل به میوه قهوه تبدیل شود.

به طور تقریبی می‌توان اینگونه اظهار داشت که چیزی در حدود ۷۵% از کل قهوه‌ای که در جهان کشت می‌شود، عربیکاست. قهوه عربیکا، شکل کشیده‌ای دارد و برش مرکزی آن موج‌دار است.

قهوه عربیکا مرغوب‌ترین قهوه به شمار می‌رود که دارای طعم و بوی منحصر به فرد است. میزان روغن‌دهندگی آن  ۱۵ تا ۱۷ درصد تخمین زده شده است. قند آن ۶ تا ۹ درصد و میزان کافئین آن ۰.۸ تا ۱.۴ برآورد شده است

دیدگاهتان را بنویسید