قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی صبحگاهی است که در سراسر جهان مصرف می‌شود. به طور کلی، جمعیت جهان بیش از ۱۶۰ میلیون کیسه قهوه در سال مصرف می‌کنند.

اگرچه این نوشیدنی مورد محبوبی برای تقویت انرژی است، اما می‌تواند در عین سلامتی، به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزنتان نیز کمک کند.

قهوه حاوی مواد مغذی مانند نیاسین، پتاسیم، منیزیم و آنتی اکسیدان‌ها است – که می‌توانند سلامت هضم را بهبود بخشند، از عملکرد عضلات پشتیبانی کنند و منجر به افزایش سلامت قلب شوند. قهوه همچنین حاوی کافئین است که سوخت و ساز بدن را تقویت می‌کند، انرژی را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

کافئین موجود در قهوه به تنهایی به شما در کاهش وزن کمک نمی‌کند و در واقع ممکن است به کاهش وزن کمک کرده یا به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند.

کافئین به جز قهوه، در نوشیدنی‌های دیگر مانند چای، نوشیدنی‌های انرژی زا، کولا، و در محصولات حاوی کاکائو یا شکلات نیز وجود دارد. این ماده همچنین در داروها و مکمل‌های غذایی از جمله مکمل‌هایی با هدف کاهش وزن یافت می‌شود.

چند نظریه در مورد چگونگی تأثیر کافئین بر وزن وجود دارد، از جمله:

  • مهار اشتها: کافئین ممکن است احساس گرسنگی و میل شما به غذا خوردن را برای مدت کوتاهی کاهش دهد.
  • کالری سوزی: به نظر می‌رسد که کافئین حتی در زمان استراحت باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. این ترموژنز را تحریک می‌کند – یکی از راه‌های تولید گرما و انرژی بدن از هضم غذا.

برخی از مطالعات که روی کافئین و وزن انجام شده است، کیفیت پایینی داشته و یا بر روی حیوانات انجام شده است، و پذیرفتن نتایج را برای انسان قابل سوال و سخت می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که قهوه دی‌کف نیز ممکن است در کاهش وزن متوسط نقش داشته باشد، که نشان می‌دهد مواد یا عوامل مربوط به قهوه علاوه بر کافئین در کاهش وزن نقش دارند.

به گفته متخصص تغذیه، اشلی شاو: «قهوه، اگر به میزان متوسط و بدون شیرین‌کننده‌های اضافه شده مصرف شود، می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و برای سلامتی شما مفید باشد.

شاو برای دریافت مزایای سلامتی قهوه و دستیابی به کاهش وزن، توصیه می‌کند بیش از چهار فنجان قهوه در روز بنوشید که برابر با ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین است.

به گفته او: «چهار فنجان قهوه در روز احساس بیداری بیشتر و متابولیسم چربی بهتر را فراهم می‌کند در حالی که برای تأثیر زیادی بر خواب و اشتها نمی‌گذارد. نوشیدن یک فنجان هر دو ساعت یکبار کافی است که اثرات ماندگار را در هر بازه زمانی احساس کنید.»

با این حال، اگر قهوه غلیظ یا قوی دوست دارید، فنجان کمتری بنوشید تا بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز دریافت نکنید. شاو می گوید: قهوه‌ای که قوی شناخته می‌شود، حاوی کافئین بیشتر است زیرا در هر وعده آب غلظت بیشتری قهوه وجود دارد.

قهوه سیاه برای کاهش وزن بهترین گزینه است، زیرا فاقد قند یا چربی اضافه شده است.

در استفاده از محصولات حاوی کافئین برای کمک به کاهش وزن احتیاط به خرج دهید. کافئین در صورت استفاده در مقدار معمولی (۴۰۰ میلی گرم یا کمتر) توسط بزرگسالان سالم، به طور کلی بی خطر است. اما کافئین بیش از حد ممکن است باعث عصبی شدن، بی خوابی، حالت تهوع، افزایش فشار خون و سایر مشکلات شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که برخی از نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه‌های خاص یا چای‌ها، کالری و چربی زیادی دارند. به علاوه افزودن شیر و شکر به قهوه یا چای می‌تواند باعث از بین رفتن مزایای کاهش وزن شود، به خصوص اگر چند فنجان در روز بنوشید. اگر بیش از حد از این نوشیدنی‌های با کالری بالاتر استفاده کنید، به جای لاغر شدن، ممکن است در واقع چاق شوید.

دیدگاهتان را بنویسید