کافه رفتن و نوشیدن قهوه فقط مختص جوان‌های امروزی نبوده است. چرا که در گذشته کافه‌های زیادی وجود داشته که مردم از رفتن به آن جا لذت می‌بردند. شاید فقط تعداد کافه ها و طراحی داخل آن‌ها با گذشته فرق کرده است. در این محتوا می‌خواهیم شما را با قدیمی‌ترین کافه‌های تهران آشنا کنیم.

به علت سختی شغلی دنیای امروز، خستگی‌های گاه و بی گاه ناشی از دوندگی‌ها و فعالیت‌های روزمره همه نیاز به استراحت کوتاهی در طول روز دارند که ذهن و روحشان آرامش یابد. این آرامش با رفتن به جایی دنج و نوشیدن یک قهوه یا هر نوشیدنی دیگر میسر می‌شود. البته کافه جایی برای تنظیم ملاقات‌ها و برگزاری جشن‌ها نیز هست.

امروزه مردم نسبت به مکان‌ها و کافه‌های  قدیمی و سنتی گرایش پیدا کرده‌اند و حال و هوای آن‌ها را دوست دارند. در ادامه به معرفی برخی از قدیمی‌ترین کافه‌های تهران می‌پردازیم تا اگر مایل بودید حتما به آن‌ها سری بزنید.

کافه
کافه نادری

معرفی قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

 • کافه نادری: از کافه‌های قدیمی تهران است که شاید نامش را بارها و بارها در سریال‌هایی چون شهرزاد که زمان گذشته را روایت می‌کنند، شنیده باشید. بنیان‌گذار آن شخصی به نام خاچیک مادیکیانس بوده است، که ابتدا یک شیرینی‌فروشی را بنا نهاده است و بعدها با گذر زمان آن را به یک کافه تبدیل کرده است. تاریخ ثبت ملی کافه نادری به سال ۱۳۸۲ بر می گردد.

کافه نادری در گذشته میزبان شاعران و نویسندگان قدیمی چون جلال ال احمد، سیمین دانشور، احمد شاملو و … بوده است این فضای قدیمی هنوز هم مشتریانش را به این حال و هوا می‌برد و شاعران و نویسندگان امروزی هم بیشتر اوقات به این کافه سر می زنند. فضای دوست داشتنی، اخلاق و رفتار مناسب پرسنل آن و منوی پربارش می‌ارزد که برای رفتن به آن جا وقت بگذارید.

 • کافه مسعودیه: قدمت این کافه به زمان قاجار بر میگردد که درون کاخ مسعودیه قرار دارد. معماری قدیمی و بی مثالش آرام‌بخش روح و روان مشتریانش است. از طرفی پوشش سنتی پرسنل آن فضا را بسیار شیک کرده است. رفتن به این مکان هم گردشگری و هم کافه گردی محسوب می‌شود. این کافه نیز مشتریان زیادی دارد و مکانی پر رفت و آمد است.
کافه مسعودیه
کافه آپ آرت مان
 • کافه آپ آرت مان: این کافه یک خانه‌ی قدیمی است که فضایی دنج و سنتی را فراهم کرده است و با منوی خوش طعمش مشتریانش را راضی نگه می‌دارد.
 • کافه گل رضاییه: این کافه در سال ۱۳۱۰ تاسیس شده است و جایگاه شاعران و نویسندگان قدیم بوده است. این کافه نیز محیطی قدیمی با عکس‌های خاطره‌انگیز و بسیار زیبا دارد و وسایل قدیمی نیز در آن وجود دارد.

زیبایی و معروفیت این کافه بر می‌گردد به میزی که جای صادق هدایت و فروغ فرخزاد بوده است و هنوز در آن جا نگهداری می‌شود. البته این میز همیشه رزرو سفارت فرانسه است.

کافه گل رضاییه
کافه دیاموند
 • کافه دیاموند: این کافه نیز یک خانه بسیار قدیمی است که بازسازی شده است و منویی خوش طعم را داراست. محیط گرم و دل چسبش پس از رفتن به آن جا حتما نظرتان را جلب می‌کند و وادار می‌شوید که دفعات بعدی نیز برای رفتن به کافه آنجا را انتخاب کنید. البته این کافه دارای محیط سرباز (حیاط) و هم سر پوشیده است که می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید.
 • کافه باغ موزه: قدمت این کافه مربوط به زمان قاجار است. این کافه یکی از جاهای دیدنی تهران است و فضای بیرونی زیبایی و معماری بی نظیری دارد. بیشتر از این که از منوی کافه لذت ببرید می‌توانید از فضای بسیار دلنشین و سر سبز موزه لذت ببرید. و اوقات خوشی را گذران کنید. در حیاط این کافه از حوض‌های قدیمی همراه با گل‌های رنگارنگ استفاده شده است.
کافه باغ موزه
کافه سینما
 • کافه سینما: این کافه نیز در دل یک بنای تاریخی قرار دارد و در فضای باغ فردوس بنا شده است. دارای دو فضای داخلی و باز است که انتخاب را بر عهده‌ی شما گذاشته است. علاوه بر همه‌ی این ویژگی‌ها، منویی خوش طعم دارد که لذت گذراندن وقت را برایتان دو چندان می‌کند.
 • کافه ایوان: کافه ایوان نیز در مقابل عمارتی به نام عمارت مشیرالدوله قرار دارد و همین یک امتیاز مثبت برای آن است. زیرا یک فضای قدیمی خاطره انگیز در مقابل دیدگانتان است. این مکان به شما اجازه می‌دهد که از سر و صدا و شلوغی های دنیای مدرنیته برای لحظاتی دور شوید و احساس آرامش داشته باشید.
کافه ایوان
 • کافه تهرون ویلا: تبدیل خانه‌های قدیمی به کافه‌ها در بین صاحبان کار رواج یافته است که از معماری و خانه‌های قدیمی برای راه‌اندازی کافه ها استفاده کنند. این کافه نیز شما را به واسطه‌ی معماری قدیمش به حال و هوای قدیم خانه‌های تهران می‌برد.
 • کافه رومنس: این کافه نیز داخل یک خانه قدیمی به راه شده است و با طراحی دکوراسیون زیبای صندلی‌هایش فضا را برای مشتریانش مهیا کرده تا قرارها و ملاقات‌های دوستانه‌شان را در این مکان برگزار کنند. این کافه برای دکوراسیونش از وسایل قدیمی استفاده کرده است است.
کافه رومنس
کافه چای بار
 • کافه چای بار: این کافه در عمارت کلاه فرهنگی باغ است که قدمت آن مربوط به زمان قاجار است. این کافه هم نیاز کسانی که علاقه‌مند به فضای مدرن هستند را برآورده کرده و هم کسانی که علاقه‌مند به فضای سنتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید