کاپوچینو و لته شاید محبوب‌ترین نوشیدنی‌های بر پایه قهوه در دنیا باشند. این دو نوشیدنی بر پایه اسپرسو، حاوی بسیاری از مواد تشکیل‌دهنده یکسان هستند، اما دارای طعم و بافت متفاوتی هستند.

هر دوی این نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو حاوی اسپرسو و دو ماده اضافی هستند: شیر بخارپز و شیر کف کرده. قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، تفاوت‌های اصلی این موارد است:

  • یک کاپوچینو سنتی توزیع یکنواخت اسپرسو، شیر بخارپز و شیر کف کرده دارد. لته دارای شیر بخارپز و یک لایه سبک کف است.
  • کاپوچینو کاملاً لایه لایه است، در حالی که در لته، اسپرسو و شیر بخارپز شده با هم مخلوط می‌شوند.

کاپوچینو

کاپوچینو، که اولین بار در طی دو جنگ جهانی ساخته و مشهور شد، با لایه زیرین متشکل از یک یا دو شات اسپرسو شروع می‌شود. سپس، به عنوان لایه دوم، شیر بخارپز شده به آن اضافه می‌شود و به دنبال آن یک لایه کف ضخیم به نوشیدنی اضافه شده و به آن یک بافت مخملی مجلل اعطا می‌شود.

کاپوچینو به دلیل داشتن شیر کمتر و کف بیشتر از لته، دارای طعم اسپرسوی بسیار قوی‌تری نسبت به لته است. اگر کاپوچینو به درستی تهیه شود، باید نسبت کف به مایع ۱ به ۱ باشد.

لته

لته نیز با همان پایه شروع می‌شود – یک یا دو شات اسپرسو. این اسپرسو سپس با چند ده گرم شیر بخارپز شده ترکیب می‌شود و یک نوشیدنی خامه‌ای غنی و خنک ایجاد می‌کند که طعم اسپرسوی ظریف‌تری دارد. نسبت معمول اسپرسو به شیر بخارپز در لته حدود ۱ به ۲ است. در مرحله آخر، لته با یک لایه کف پوشانده می‌شود.

انواع متفاوتی دستور تهیه لته وجود دارد، زیرا محبوبیت آن‌ها در ۲۰ سال گذشته بسیار زیاد شده است. لته مدام اصلاح می‌شود و اغلب با افزودن طعم‌دهنده‌هایی مانند وانیل و فندق به یک نسخه شیرین تبدیل می‌شود.

تفاوت لته با کاپوچینو

این به تعریف شما از «سالم» بستگی دارد. کاپوچینو کالری کمتری دارد زیرا شیر کمتری دارد. شیرهای بدون چربی یا شیرهای جایگزین گیاهی مانند بادام، نارگیل یا شیر جو دوسر نیز گزینه‌های عالی برای این نوشیدنی‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید