اگر از بسیاری از افرادی که هر روز چند مرتبه قهوه می‌نوشند بپرسید: فرق «لاته» و «کاپوچینو» چیست؟ احتمالا به پاسخ روشنی نخواهید رسید. با وجود این که این دو نوع قهوه را می‌توان در منوی تمام کافه‌های دنیا پیدا کرد، اما بسیاری تفاوت آن‌ها را نمی‌دانند و تصور رایج این است که لاته و کاپوچینو یکی هستند و یا فقط کمی در مواد تشکیل‌دهنده با هم تفاوت دارند.

با این‌ حال تفاوت‌های این دو نوع قهوه فراتر از تفاوت در میزان مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها است. نحوه آماده‌سازی، پیشینه این دو نوشیدنی و البته مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها، از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد تفاوت می‌شوند.

در این مقاله می‌خواهیم فرق لاته و کاپوچینو را بیشتر بررسی کنیم. دو نوشیدنی که هر دو از ایتالیا آمده‌اند و برای آماده‌سازی هر دوی آن‌ها از شیر بخار داده شده استفاده می‌شود. با وجود این که پیدا کردن شباهت‌ها ساده است، اما شناسایی تفاوت‌های این نوشیدنی‌ها کمی پیچیده‌تر است. بیایید ابتدا به بررسی تاریخچه لاته و کاپوچینو بپردازیم و سپس ببینیم اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها چه فرقی با هم دارند.

تاریخچه مختصر قهوه کاپوچینو و لاته

پیش از این که بحث را ادامه دهیم، بهتر است نگاهی به تاریخچه قهوه کاپوچینو و قهوه لاته، اولین سازندگان آن‌ها و دلیل محبوبیت‌شان داشته باشیم.

کاپوچینو

از اتریش تا ایتالیا، از ایتالیا به سراسر دنیا!

​کاپوچینو اولین بار در اوایل قرن ۱۹ میلادی در اتریش و با نام «Kapuziner» تهیه شد که در آن شکر، ادویه، خامه و قهوه به کار رفته بود. کاپوچینو در واقع برگردان ایتالیایی لغت اتریشی «Kapuziner» است. در سال ۱۹۰۱ میلادی، کاپوچینو در میلان نیز مورد توجه قرار گرفت. دقیقا در همان زمان شرکت بتزرا اولین دستگاه اسپرسوساز را وارد بازار کرد و این دستگاهْ به‌ تدریج تبدیل به وسیله‌ای ضروری در اکثر کافه‌های اروپا شد.

در دهه‌های ۱۹۳۰ میلادی در ایتالیای شمالیْ کاپوچینو به آنچه که ما امروز به نام کاپوچینو می‌شناسیم تغییر شکل پیدا کرد؛ یعنی ترکیبی از شیر بخار داده شده و قهوه اسپرسو. با وجود این که کلمه کاپوچینو ریشه اتریشی دارد، اما کاپوچینویی که ما این روزها می‌نوشیم، کاملا ایتالیایی است.

لاته

 

لاته یا قهوه لاته (Caffe Latte) کلمه‌ای است که در انگلیسی به «شیر قهوه» ترجمه می‌شود. واقعیت این است که قهوه لاتهْ نوشیدنی جدیدی نیست و ایتالیایی‌ها سالیان سال آن را تهیه و مصرف می‌کردند. با این‌ حال قهوه‌های لاته امروزی که در منوی کافه‌ها به چشم می‌خورند، با قهوه‌های لاته ایتالیایی و کلاسیک متفاوت هستند.

​لاته‌ای که امروزه در اکثر کافه‌های آمریکایی سرو می‌شود، ترکیبی از قهوه اسپرسو و شیر بخار داده شده است که توسط دستگاه‌های اسپرسوساز مدرن درست می‌شود. اما قهوه لاته کلاسیک ایتالیاییْ ترکیبی از شیر داغ و قهوه معمولی است که توسط موکاپات‌های خانگی دم می‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده لاته و کاپوچینو

حالا که قهوه کاپوچینو و لاته و پیشینه آن‌ها را بهتر شناختیم، می‌خواهیم مواد تشکیل‌دهنده این دو نوشیدنی محبوب را نیز بررسی کنیم. این درست است که هر دو نوع قهوه بسیار شبیه به هم بوده و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی دارند، اما تفاوت‌هایی نیز در این میان وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اجزای تشکیل‌دهنده کاپوچینو

کاپوچینو از قهوه اسپرسو، شیر و فوم شیر تشکیل شده که سهم هرکدام یک سوم از فنجان است.

برای تزئین کاپوچینو از پودر کاکائو و یا دارچین استفاده می‌شود.

حجم فنجان کاپوچینو هم ۲۲۰ سی‌سی می‌باشد.

اجزا تشکیل‌دهنده لاته

لاته نیز از قهوه اسپرسو، شیر و فوم شیر تشکیل شده است اما در میزان حجم شیر و فوم شیر با کاپوچینو متفاوت است.

در نوشیدنی لاته، سهم شیر بیشتر (حدودا دو سوم) و فوم شیر کمتر می‌باشد.

از فنجان ۳۰۰ سی‌سی برای لاته استفاده می‌کنند و برای تزئین، با کمک فوم شیر روی آن طرح می‌زنند.

جمع‌بندی

درست است که شباهت‌های میان کاپوچینو و لاته بیشتر از تفاوت‌هایشان به چشم می‌آیند، اما شناخت تفاوت‌های جزئی آن‌ها می‌تواند شما را در جمع دوستان‌تان تبدیل به یک قهوه‌خور حرفه‌ای کند. فراموش نکنید قهوه لاته به علت داشتن مقدار زیاد شیر در محتویات خود دارای کالری و چربی بالایی است؛ بنابراین مصرف زیاد آن می‌تواند باعث چاقی شود. البته در برخی کافه‌ها از شیر کم‌چرب نیز برای تهیه قهوه لاته استفاده می‌شود. بااین‌حال اگر به فکر اضافه‌ وزن و سلامت خود هستید، بهتر است یک فنجان قهوه آمریکانو میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید